אז למה לי ספרד עכשיו?

העיתונות הכלכלית בארץ ובעולם מתארת בחודש האחרון את הכלכלה הספרדית – לפחות עד התפשטותו של זן האומיקרון – באור חיובי למדי. הנתונים הכלכליים מלמדים, ככלל, על כלכלה צומחת אף יותר מהצפוי (התוצר גדל ב-2.6% ברבעון ה-3 של 2021, לעומת הערכה של 2% בלבד לתקופה זו), על עלייה בשוק המניות (Madrid Ibex 35), ועל דירוג אשראי גבוה (לפי חברת FitchRatings).

לזאת יש להוסיף את שיעור המחוסנים הגבוה – כ-80% מהאוכלוסייה – נתון המעיד על חוסנו של הציבור הספרדי ועל אמונתו בממשלה המנהיגה אותו.

מהזווית העסקית ניכרת לא מעט “תנועה” בשוק הספרדי. בהקשר זה בלט לאחרונה דיווח על שחקנית ישראלית גדולה, חברת הביטוח מגדל – המוכרת כמי שמשקיעה בתחומים אלטרנטיביים/חדשניים – שנכנסה גם לתחום הלוגיסטיקה בספרד. החברה חתמה על הסכם שותפות עם AWE (חברה אירופית בולטת בתחום ניהול הנכסים), ובכוונת שתיהן לרכוש יחד מרכזים לוגיסטיים בערי ספרד, לרבות בברצלונה, בהיקף של כ-150 מיליוני יורו (סכום ראשוני; תהליך הרכישה כבר החל). המיקוד המתוכנן של השותפות הוא במרכזי ייצוא משלוחים ללקוחות (מרכזי Last Mile), והסיבה לבחירה בזירה הספרדית היא פוטנציאל האפסייד הטמון בה, נוכח תשתית און-ליין לא מפותחת דיה ביחס לביקוש הלקוחות ולעומת מדינות אירופה האחרות (כך לפי בכיר במגדל).

גם בתחומים נוספים נרשם עניין ישראלי בשוק הספרדי, למשל בענף הביגוד וההנעלה (חברת Malmush החליפה את סין בספרד כמקור לסחורה, נוכח השילוב שבין אילוצי הקורונה לבין האיכות הספרדית), ובתחום האנרגיה הירוקה (חברת אנלייט השקיעה במספר מיזמים בתחום האנרגיה הסולארית בספרד).

אז מה לגבי האומיקרון? ובכן, להערכתנו יש מקום לאופטימיות. נכון שאין דרך לחזות את העתיד, אולם בחלוף שנתיים להגעתו של הנגיף הזה לעולמנו, המערכת הכלכלית – בתוכה גם זו הספרדית – הוכיחה שהיא יודעת להתמודד עם המשבר שזימנה לה המגיפה הקשה הזו, ואף להפגין גמישות ויצירתיות, לבצע התאמות למציאות המשתנה ולמנף אותה לרווחיות לא מבוטלת.

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש