איך פרוסות ההשקעה (הקטנות) שלנו מועילות לשחקני האלפא (הגדולים)?

למה שחקני האלפא בכלל צריכים אותנו? איך ההשקעה שלנו –בסך 200,000 ש”ח – מקדמת אותם? הם לא חברות ותיקות ששוות מיליונים ומתעסקות עם מיליונים? למה הם לא הולכים לבנק?!

שואלים אותנו המון את השאלה הזו, ואנחנו לגמרי מבינים למה. זה באמת מעורר תהייה, כשמדברים על חברות בסדר הגודל הזה. מה להן ולישראל ישראלי מחדרה? 

אז תתפלאו לשמוע שיש לכך הסבר פשוט יחסית. 

כסף הוא מצרך עם ביקוש קבוע. הייתם מאמינים?! זה נכון לכל אדם, ובטח שלעולם היזמות, העסקים והנדל”ן. אנשים וחברות בתחומים האלה יחפשו כל הזמן כספים – בנוסף לכל מה שברשותם או לכל מה ש”עובד” עבורם – כדי למנף את עצמם, לבצע עסקאות רבות נוספות ולהרוויח יותר.

בואו נדבר מספרים

דוגמה מספרית כנראה תבהיר קצת את העניין הזה. 

נניח שלשחקן יש 12 מיליון דולר נזילים ומוכנים להשקעה. הוא איתר 4 עסקאות פוטנציאליות, כל אחת מהן בשווי של 10 מיליון דולר. עכשיו נניח שהוא רוצה להשקיע את ההון העצמי שלו בתוספת הלוואות בנקאיות, ולא באמצעות גיוס כספים נוספים ממשקיעים “קטנים”. אז עבור כל עסקה הוא מקצה מההון העצמי 4 מיליון, מוסיף עוד מיליון מהשותף המקומי ואז נותר לו להשלים “רק” 5 מיליון דולר מהבנק. ככה עבור כל עסקה. 

כלומר, עם הון עצמי של 12 מיליון דולר הוא נכנס לעסקאות בשווי 40 מיליון דולר. מינוף מעניין ומרשים, לא?

בהחלט. עכשיו שימו לב לטוויסט בעלילה. שחקן האלפא מחליט שהוא רוצה להיכנס לאותן עסקאות בשווי של 10 מיליון דולר לעסקה, רק שהפעם תוך הישענות גם על השקעות של משקיעים “קטנים”. איך תיראה תמונת המימון כעת? 

היא תכלול למשל 3.5 מיליון דולר ממשקיעים “קטנים” (כל אחד עם 100,000-50,000 דולר), 0.5 מיליון דולר מההון העצמי של השחקן, מיליון מהשותף המקומי ועוד 5 מיליון מהבנק. שוב הגענו ל-10 מיליון דולר, שוב אנחנו כופלים ב-4 (כנגד 4 עסקאות).

במילים אחרות, שחקן האלפא ביצע את אותן עסקאות נדל”ן, בשווי כולל של 40 מיליון דולר, עם השקעה של 2 מיליון דולר בלבד, לעומת 12 מיליון דולר בתרחיש הקודם, שנעדר מעורבות של משקיעים “קטנים”. שווה לו, לא? וגם, אם השחקן ירצה בכך, הכנסת פרוסות השקעה קטנות תאפשר לו להרחיב את פורטפוליו הנכסים והעסקאות שלו הרבה יותר מאותם 40 מיליון דולר.

כלומר…

בדרך הזו השחקן יכול להגיע לפורטפוליו של מאות מיליוני דולרים ולהרוויח יותר. זו דרכם של יזמים, וזה ההסבר הפשוט לאינטרס הלא-חבוי שיש לשחקני אלפא במשקיעים “קטנים”. זו גם ההזדמנות הגדולה של אותם המשקיעים להצטרף לדרך היזמות וההשקעות של “הגדולים”, וליהנות מפירותיה.

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש