בחר את המטרות שלך

היתרון הגדול ביותר של הגדרת יעדים הוא לא השגת היעדים עצמם; הדבר החשוב באמת הוא מה שאתה עושה, והאדם שאתה הופך להיות בכדי להגיע ליעדים שלך – זה היתרון האמיתי.

הגדרת יעדים היא רבת עוצמה מכיוון שהיא מספקת מיקוד. היא מעצבת את החלומות שלנו. זה נותן לנו את היכולת לחדד את הפעולות המדויקות שאנחנו צריכים לבצע בכדי להשיג את כל מה שאנחנו רוצים בחיים. מטרות הן נהדרות כי הן גורמות לנו להימתח ולצמוח בדרכים שמעולם לא היו לנו בעבר. כדי להגיע ליעדים שלנו, עלינו להיות טובים יותר.

החיים מעוצבים בצורה כזו שאנו רואים לטווח ארוך וחיים לטווח קצר. אנו חולמים על העתיד בזמן שאנחנו חיים בהווה. למרבה הצער, ההווה יכול לייצר מכשולים רבים. אבל הצבת יעדים מספקת ראייה ארוכת טווח בחיינו. כולנו צריכים יעדים רבי עוצמה וארוכי טווח כדי לעזור לנו לעבור את המכשולים לטווח הקצר. למרבה המזל, ככל שהמטרות שלנו חזקות יותר, כך נוכל לפעול על פיהן ולהבטיח שהן אכן יתממשו.

מהם ההיבטים המרכזיים שיש לזכור בעת כתיבת המטרות שלנו?

הנה מבט מקרוב על הגדרת יעדים ועל הדרך בה אתה יכול להפוך אותה לכוחנית ומעשית:

ביצוע הערכה

הדרך היחידה שבה נוכל להחליט באופן סביר מה אנחנו רוצים בעתיד ואיך נגיע לשם היא לדעת איפה אנחנו נמצאים כרגע ומה היא רמת שביעות הרצון הנוכחית שלנו. אז ראשית, תקדיש קצת זמן לחשוב ולכתוב על המצב הנוכחי שלך; ואז שאל את השאלה הבאה בכל נקודה מרכזית: האם זה בסדר?

מטרת ההערכה היא כפולה. ראשית, זה נותן לך דרך אובייקטיבית להסתכל על ההישגים שלך ועל הניסיונות שלך להגיע לחזון שיש לך חיים ראויים. שנית, זה מראה לך איפה אתה נמצא כדי שתוכל לקבוע לאן אתה צריך ללכת. הערכה נותנת לך קו בסיס לעבוד איתו וממנו.

הקדישו מספר שעות בשבוע כדי להעריך ולהרהר. ראה היכן אתה נמצא וכתוב זאת כך שככל שהחודשים מתקדמים ואתה ממשיך להקדיש זמן קבוע להערכה והשתקפות, תראה כמה יציבה הופכת הקרקע להיות – וזה יהיה מרגש!

הגדרת חלומות והמטרות

אחד הדברים המדהימים שניתנו לנו כבני אדם, הוא הרצון הבלתי ניתן לכיבוי לחלום חלומות על חיים טובים יותר, והיכולת לבסס ולהציב מטרות לעצמנו בכדי להגשים את החלומות הללו. אנחנו יכולים להסתכל עמוק בתוך ליבנו ולחלום על מצב טוב יותר לעצמנו ולמשפחתנו. אנחנו יכולים לחלום על חיים כלכליים, רגשיים, רוחניים או פיזית טובים יותר. ניתנה לנו גם היכולת לא רק לחלום, אלא לרדוף אחרי החלומות האלה – ולא רק לרדוף אחריהם, אלא היכולת הקוגניטיבית לתכנן תוכנית ואסטרטגיות להשגת החלומות האלה. 

מה הן החלומות והמטרות שלך? זה לא מה שכבר יש לך או מה שעשית, אלא מה שאתה רוצה. האם אי פעם באמת ישבת וחשבת על ערכי החיים שלך והחלטת מה אתה באמת רוצה? האם אי פעם לקחת את הזמן כדי להרהר באמת, להקשיב בשקט ללב שלך, לראות אילו חלומות חיים בתוכך? החלומות שלך נמצאים שם. לכולם יש אותם. הם עשויים לחיות ממש על פני השטח, או שהם עשויים להיות קבורים עמוק בתוכך, כתוצאה משנים על גבי שנים שבהם נאמר לך על ידי אחרים שהחלומות שלך טיפשיים, אבל הם עדיין יהיו שם. מחכים לך.

קח זמן לשקט. זה משהו שאנחנו לא עושים מספיק בעולם העמוס הזה שלנו. אנחנו ממהרים, כל הזמן ממהרים! ואנחנו כל הזמן מקשיבים לרעש מסביבנו. הלב האנושי נועד לזמנים של שקט – להציץ עמוק פנימה. כאשר אנו עושים זאת, ליבנו מתפנה להמריא ולעוף על כנפי החלומות שלנו. קבע לעצמך “זמן שקט” השבוע. ממש כמו פגישה חשובה עם עצמך. הכנס אותה ליומן שלך. לא יהיו בפגישה אנשים אחרים. לא יהיה פלאפון. לא מחשב. רק אתה, פנקס, עט והמחשבות שלך.

תחשוב על מה באמת מרגש אותך. כשאתה שקט, תחשוב על הדברים האלה שבאמת מזיזים את הלב שלך. מה אתה אוהב לעשות, בשביל הכיף או למחייתך? מה היית רוצה להשיג? מה היית מנסה אם היה מובטח לך שתצליח? אילו מחשבות גדולות מעבירות את הלב שלך למצב של התרגשות ושמחה? כשתענה על השאלות האלה אתה תרגיש נהדר, ורק כאשר אנו תגיע לנקודה זו, אתה תחווה את החלומות שלך.

כתוב את כל החלומות שלך כפי שהם נמצאים אצלך בלב ובראש. אל תחשוב על אף חלום כמופרך מדי או טיפשי – זכור – אתה חולם! תן למחשבות לעוף ותתעד בקפידה.

עכשיו, ערוך תעדוף של החלומות האלה. מה הכי חשוב? מה הכי סביר? מה היית הכי משתוקק לעשות? שים אותם בסדר שבו אתה באמת מנסה להשיג אותם. זכור, אנחנו תמיד מתקדמים לעבר פעולה – לא רק לחלום.

קטלוג המטרות

דיוק: מטרות מעורפלות מייצרות תוצאות מעורפלות. יעדים לא שלמים מייצרים עתיד לא שלם.

מדידה: תמיד הגדירו יעדים שניתנים למדידה. 

מטרות בנות השגה: אחד הדברים המזיקים שאנשים רבים עושים – מתוך כוונות טובות – הוא הצבת יעדים כה גבוהים עד שהם בלתי ניתנים להשגה.

מבחן המציאות: מטרה צריכה להיות משהו שבאופן סביר נוכל להפוך לאמיתי או למציאות בחיינו. יש כמה יעדים שהם פשוט לא ריאליים. אתה צריך להיות מסוגל לומר, גם אם זו מטרה נמתחת מאוד, שאכן, זה לגמרי ריאלי – שאתה יכול להגיע לזה. אולי אפילו תצטרך לומר שידרשו מספר פעולות כדי לעשות את זה, אבל אם זה יקרה, אז זה יכול להיעשות. זה בשום אופן לא אומר שזה לא צריך להיות מטרה גדולה, אבל זה חייב להיות מציאותי.

מסגרת זמנים: לכל מטרה צריכה להיות מסגרת זמן צמודה אליה. אחד ההיבטים החזקים של מטרה גדולה הוא שיש לה סוף – זמן שבו אתה לוחץ על ההדק כדי להגשים אותה. ככל שהזמן עובר, אתה עובד על זה כי אתה לא רוצה לפגר, ואתה עובד בחריצות כי אתה רוצה לעמוד בדדליין. אולי אפילו תצטרך לפרק יעד גדול לחלקים שונים של מדידה ומסגרות זמן – זה בסדר. הציבו יעדים קטנים יותר ועבדו אותם בזמן שלהם. למטרות יש ציר זמן.

התנהלות אחראית

כשמישהו יודע מהן המטרות שלך, הוא מבקש ממך “לתת דין וחשבון” היכן אתה נמצא בתהליך של השגת מטרות אלו. אחריות נועצת שיניים בתהליך. אם מוגדרת מטרה ורק אדם אחד יודע אותה, האם באמת יש לה כוח? הרבה פעמים התשובה היא לא. מטרה היא לא כל כך חזקה אם אין לך אדם אחד או יותר שיכולים לתת לך פידבק אמיתי לגביה.

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש