ההכרזה על מותם של הדינוזאורים היתה מוקדמת מידי

השבוע ביקרנו במוזיאון “מדע-טק” בחיפה. במוזיאון מוצגת תערוכה מפוארת של דינוזאורים. כולם היו שם הגדולים, הגדולים יותר, הענקיים, המעופפים, הצמחוניים, הטורפים. ניכר שהמדע והפירוטכניקה הצליחו ממש להחיות את היצורים המרשימים האלה ששלטו בעולם ופתאום נכחדו. היעלמות הדינוזאורים מוסברת בשינוי דרסטי באקלים כדור הארץ, שנגרם ככל הנראה מפגיעת מטאור. השינוי יצר תוצאות לוואי שהדינוזאורים לא השכילו לשרוד אותן.

בדרך הביתה שוחחנו עם הילדים שלנו על האפשרות שדינוזאורים יוכלו להיכחד פעם נוספת.

מיכאל שלנו, הגיב על זה באמירה ״זה לא יכול לקרות שוב כי כבר אין דינוזאורים. הרי ראינו במוזיאון שהם נכחדו כבר״.

יומיים לאחר מכן התברר לנו שהם לא נכחדו, הם פשוט לבשו צורה חדשה.

הדינוזאורים עוד כאן

בעוונותי נאלצתי לפתוח חשבון בנק עסקי באחד מהבנקים הגדולים במדינה. לאחר שהעברתי במייל את כל הטפסים הנדרשים חתומים על ידי עורך דין, זומנתי לפגישה פרונטלית בבנק. נסעתי במכונית, חיפשתי חניה, חניתי, הלכתי לסניף, עמדתי קצת בדלת עד שהוכחתי שיש לי תו ירוק ולבסוף התיישבתי מול פקידת הבנק שלי. 70 דקות ישבתי מול פקידה שהחתימה אותי על ערימות של ניירת. יער שלם נכרת שם כדי להחתים אותי עוד ועוד על ניירות שאף אחד לא יודע איפה מאכסנים אותם ואף פעם לא ידעו לאחזר אותם. אני יושב וחותם וחותם והמחשבות מתחילות להציף אותי. יכול להיות שמיכאל טעה ואני יושב בפארק של דינוזאורים?

לאחר שסיימתי לחתום את עצמי לדעת, על ניירות קשיחים, חזרתי לרכב, שילמתי על החניה ובדרך הביתה שמעתי פודקאסט מרתק של חבר טוב, בו רואיין גורם בכיר מאוד בעולמות הפינ-טק. מסתבר שישראל שלנו הקטנה היא מעצמת פינ-טק בין לאומית וממש כעת יש אצלנו בארץ 650 (!) סטארטאפים (הזנקים) שפועלים ימים כלילות לקחת את עולם הבנקאות והפיננסים למקומות שאפילו במטא-וורס עוד לא שמעו עליהם.
יכול להיות שביזבזתי עכשיו שעתיים מהחיים בבנק חשבתי בעודי נוסע הביתה.

המחשבות על דינוזאורים המשיכו לרחף בחלל.

העברה בנקאית בסגנון דינוזאורי?!

בצהריי אותו היום, היכה בי שוב פארק היורה. עבור אחת מהשקעות הנדלן שלנו בחו”ל ניסיתי להעביר כסף מחשבון הבנק העסקי שלנו לחשבון הנאמנות של עסקת הנדל”ן. לכאורה, טרנזקציה בין בנק בישראל לבנק בארה”ב. כל מי שהתנסה בביצוע העברה בנקאית מסוג זה יודע שהיא כרוכה בהרבה חסמים ומכשולים רגולטורים שבגדול מתקיימים משתי סיבות: הראשונה האי הרגולוציה העולמית הנלחמת בהלבנות הון ובכספי טרור והשניה היא הבירוקרטיה הבנקאית האראכית והמסורבלת שתעשה הכל כדי שתהליך זה יהיה לא נוח ולא ידידותי.

כדי להעביר את הכסף נדרשתי לאישורים וטפסים המעידים על ניכוי מס במקור ובנוסף הבנק הוא שהפך להיות האחראי על העברת הכסף. התהליך התעכב ובשעות אחר הצהריים התקשרו ממוקד הבנק המטפל בבקשתי והנחו אותי לבצע עוד מספר פעולות. לאחר שסיימתי להדפיס ולחתום ולסרוק בחזרה את האישורים שהבנק ביקש נשאלתי ע”י המוקדנית “האם אני יכול לשלוח לה את הטפסים בפקס” (!?).
פקס????? שאלתי אותה. באמת את שואלת אותי בנוב’ 2021 האם יש לי פקס? זאת הדרך המהירה והנוחה שהבנק שלי רוצה לתקשר איתי?

אז הבנתי. הם פה, הדינוזאורים. לא הלכו לשום מקום רק שינו מצב צבירה.

רצה הגורל ובאותם רגעים קפץ אליי מאחת האפליקציות פודאסט אחר של ד”ר אושי שוהם קראוס שבו התראיין בכיר בבנק הדיגיטלי שעתיד לקום בישראל. הפודקאסט עסק בבנקאות העתיד…
בין השאר שמעתי שם: שבעולם יש כבר לפחות 4 שנים מונח שנקרא “תקן הבנקאות הפתוחה” – שזה למעשה מתן אישור שימוש במידע הפיננסי האישי של כל אחד למי שאנחנו רוצים (בניגוד למצב היום שהבנק שלנו ורק הוא זה שיודע עלינו הכל). בבריטניה יש בנק דיגיטלי, “סטרלינג בנק”, שהקים מרקט פלייס עצום שעליו פועלים מגוון רחב של חברות פינ-טק שיודעות לתת אפשרויות ושירותים ומענים מאין ספור עולמות פיננסים.
עוד סיפרו בפודקאסט שבארה”ב, הבנקאות מובלת על ידי השוק ולא על ידי הרגולציה, כל הממשקים שם הם ממשקים ציבוריים שפישטו ושיטחו הרבה משכבות הבירוקרטיה הבנקאית השמרנית והערך ללקוחות עולה ומשתפר כל הזמן.

מהפכה

בישראל, ייפתח בקרוב בנק דיגיטלי. הוא יהיה מן הסתם סנונית משמעותית במראה שתונח בפני הדינוזאורים שעוד מתנהלים בקרבנו.

זכינו לחיות בתוך מהפכה.

מהפכה שמתרחשת מהר ביחס להיסטוריה האנושית ועם זאת נמשכת על פני עשרות שנים. אני מרשה לעצמי להניח שגם היעלמות הדיזונאורים לא קרתה בין לילה ונמשכה עשרות או מאות שנים.

ההווה שלנו בתוך המהפכה הזאת משול בעיניי לקוף המרחף בין ענפים שמקפיד לא לעזוב ענף אחד עד שהוא מזהה את הענף הבא אותו הוא יאחז.

דעיכת מערכות רבות, ביניהן גם המערכת המוניטרית היא עובדה גלויה לעין ולעיתים נדמה לי שכולם רואים את זה חוץ מהבנקים עצמם. עם זאת, אנחנו, בישראל, עדיין נשענים עם רוב המשקל על הענף הזה כיוון שענף זה לא ממהר להכריז על עצמו כ”לא רלוונטי” ומאידך, הענף החדש הבלוקצ׳ייני-דיגיטלי-מטאוורסי עדיין תנודתי, חלק, לא בשל ולא יציב.

אז אנחנו חיים ממש בתוך שבר ענק שיבלע לתוכו ניירות שנכרתו מעצים, מכשירי פקסימיליה מצפצפים ושליטה על דאטה פיננסי ויצמיח ערב רב של אפשרויות פיננסיות מאין ספור גורמים, בזמן קצר, בעלות נמוכה ובקישוריות אין סופית.

בגלל שאנחנו בעיצומו של השבר הזה נכון וחשוב מאוד להיות ערים לו ולנהל אסטרטגיה מפוכחת של הגברת האחיזה בשני הענפים. זה שנמצא בדעיכה ואלה שישרתו אותנו מחר.

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש