הצצה אל תיק ההשקעות של ג’ף בזוס, מייסד “Amazon”

מעשירי תבל

ג’ף בזוס כבר מזמן נחשב לאחת הדמויות החשובות והמשפיעות ביותר על החיים של כולנו. הוא ניצב במקום השלישי ברשימת האנשים העשירים ביותר בעולם של “פורבס” (אחרי ברנאר ארנו ואילון מאסק), עם הון עצמי שמוערך בקצת יותר מ-150 מיליארד דולר. 

בזוס כבר הוכיח במהלך השנים האחרונות, שיש לו עין חדה ויכולת לזהות את הפוטנציאל בחברות טכנולוגיה רבות, עוד בתחילת דרכן, כשלימים הפכו לענקיות טכנולוגיה, שכולנו מכירים. כך לדוגמא בזוס השקיע בגוגל, עוד בחיתוליה. ב-1998, כשלארי פייג’ וסרגיי ברין עוד הפעילו את משרדי החברה מתוך מוסך של בית בקליפורניה. למרות שלחברה לא הייתה תוכנית עסקית, בזוס שהתאהב לטענתו בשניים, החליט להשקיע בחברה. כמובן שזה השתלם לו, כי לפי ההערכות שווי המניות שלו בגוגל, שהוא לא חשף את מספרן, מוערך היום במעל ל-1.5 מיליארד דולר. 

חוץ מגוגל, בזוס גם השקיע בשלבים מוקדמים ב-Uber, סכום שמוערך בכ-37 מיליון דולר וב-Airbnb כ-112 מיליון דולר, ע”פ Visual Capitalist.

במקביל לתפקידו בענקית הטכנולוגיה, בשנים האחרונות בזוס, מעמיק יותר ויותר את ההשקעות שלו בקרן ההון סיכון Bezos Expeditions, שהקים ב-2005, כשבמקביל בשנה שעברה פרש מתפקידו כמנכ”ל Amazon. 

אז איך נראה תיק ההשקעות של בזוס?

השנה (2022) לפי Benzinga, בזוס השקיע ב-9 חברות סטארט-אפ, כשמאז הקמתה Bezos Expeditions השקיעה ב-96 חברות שונות, כאשר במהלך הזמן החברה החליטה לצאת מ-17 השקעות מתוכן. 

ניתוח תיק ההשקעות של בזוס, שנציג לכם מיד, מאפשר לנו לקבל מבט מקרוב לאסטרטגיות ולקו המחשבה של איל ההון, וגם מסייע לנו להבין לאן לדעתו הולך עולם ההשקעות והטכנולוגיה בשנים הבאות:

Overtime – אחת ההשקעות של איל ההון, שזכו להכי הרבה כותרות השנה, היייתה בחברת מדיית הספורט Overtime, שמפיצה תוכן ספורט מקורי ברשתות החברתיות כמו: פייסבוק, יוטיוב וסנאפצ’ט. החברה שגייסה עד היום 250 מיליון דולר, בהשתתפות בזוס, הזמר דרייק וכוכבי ה-NBA קווין דוראנט וכרמלו אנתוני, מוערכת היום במעל ל-500 מיליון דולר.

חברת המדיה שאחת המטרות שהיא הציבה לעצמה הוא לבנות קהילת ספורט, שמבוססת בעיקר על דור ה-Z וה-Y, מפיצה משחקי ספורט של קבוצות תיכון ברשתות החברתיות, באמצעות חשבונות עם מיליוני עוקבים. לאחרונה אף השיקה ליגות ספורט משלה, תוך שהיא משלמת לספורטאים המשתתפים בהן.

Arrived – סטארט-אפ נוסף שתופס תשומת לב רבה, בו משקיע מייסד Amazon הוא Arrived, חברה שפיתחה פלטפורמה לניהול נכסים, המאפשרת לכל אחד ואחת לקנות מניות של בתים פרטיים להשכרה, החל מ-100 דולר בלבד ועד 15,000 דולר. כשבכל רבעון המשקיעים זוכים לתשואה על השקעתם, ובעת מכירת הנכס בתום תקופה של מספר שנים בודדות, המשקיעים זוכים ליהנות מהתמורה. כשבקרוב הסטארט-אפ מתכנן לחלק את אותם דיבידנדים על בסיס חודשי. עד היום החברה גייסה כ-160 מיליון דולר בהון ובחוב. בזוס עצמו השתתף ב-2 סבבי גיוס.

מנכ”ל החברה ריאן פרייז’ר, מספר ל-Techcrunch שהחברה שיתפה פעולה במשך שנה שלמה יחד עם ה-SEC (הרשות לניירות ערך האמריקאית) כדי לקבל את כל האישורים הרגולטורים לפעילותה. דבר המאפשר לפשט את התהליך אישור ההשקעה למשקיעים, במה שלטענתו לוקח דקות בודדות. הוא מוסיף ומדגיש שאף משקיע לא יכול להחזיק ביותר מ-9.8% מהמניות של כל נכס.

הפלטפורמה החדשה זוכה ללא מעט התעניינות מצד המשקיעים. דוגמא לכך ניתן לראות במאי האחרון, אז פתחה החברה את האפשרות למשקיעים לקנות מניות ב-12 נכסים חדשים שרכשה. המניות נחטפו תוך כמה שעות בלבד, והצליחו להקריס את האתר של החברה. עד היום Arrived מימנה מעל ל-158 נכסים ברחבי ארה”ב, בשווי כולל של מעל ל-54 מיליון דולר.

השקעות ירוקות – לפי ניתוח ההשקעות של בזוס נראה שיש לו גם חיבה להשקעות השומרות על איכות הסביבה, טרנד שסוחף אחריו לא מעט משקיעים בימים אלה. כחלק מפורטפוליו ההשקעות של בזוס ניתן למצוא למשל השקעה בחברת Cloud Paper, שפיתחה נייר טואלט על בסיס במבוק, ללא שימוש בעצים בפועל, שהצילה לטענתה ב-2021 כ-10,000 עצים. הרוח הגבית של בזוס יחד עם בכירים נוספים בעולם ההשקעות כנראה עושה את שלה, כשלפי החברה מאז סבב הסיד ב-2020, היא הגדילה את לקוחותיה העסקיים ב-400% והכנסותיה זינקו ביותר מ-800%.
תקשורת – מלבד זאת, לבזוס יש חיבה לעיתונאות ולתקשורת כשעוד ב- 2013 רכש תמורת 250 מיליון דולר את עיתון ה- Washington Post והשתתף בסבב גיוס של העיתון הכלכלי Business Insider.

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש