חג החירות – 4 קושיות אלטרנטיביות

פסח הגיע והשנה חג האביב הוא בסימן של התחדשות אמיתית וחזרה לשגרת חיים רגילה. סוף סוף. אחרי שנתיים של קורונה, במהלכן לעתים ערכנו סדר פסח וחגים בגפנו, ללא המשפחה המורחבת. כעת, כולם חוזרים אל חוג המשפחה. 

מה השתנה הפסח הזה? אנחנו חוזרים לחשוב על החופש שלנו, חופשות בחו”ל אבל גם המהות של חופש. בזירה הכלכלית האינפלציה והריבית בעלייה. יחד איתם, השיח על יוקר המחיה חוזר לכותרות. אבל אנחנו לא בוחרים להתמקד בנושאים האלה, שזוכים גם ככה לסיקור רציף בעיתונות הכלכלית וגם שאין לנו כאזרחים שום השפעה עליהם. יש לנו השפעה על העתיד שלנו, לא כקלישאה, אלא כייעוד לעשייה רציפה. אנחנו רוצים להעלות בפניכם 4 קושיות אלטרנטיביות, לאלה שאתם נוהגים להעלות על שולחן החג, מדי שנה. אלה יהיו קושיות שהתשובות אליהן לא תהיינה פשוטות וידרשו מחשבה וחשיבה עמוקות. 

קושיה ראשונה – עד כמה אתם מקדישים זמן אמיתי לדון במטרות וביעדים שלכם?

בין יוקר המחיה, להתנהלות הכלכלית השוטפת, מעט מאוד זמן מוקדש במרבית המשפחות לטווח הארוך. התכנון הכלכלי המשפחתי הוא משהו שהרבה פעמים נזנח ומשתרך עם מיקרו החלטות הממוקדות בטווח הקצר בלבד. כך יוצא כי מעט מאוד זמן מוקדש להחלטות בנושאי השקעה או חיסכון. אנחנו לא מדברים רק על הידע הכללי שעליכם לרכוש כדי להעשיר את היכולות שלכם, אלא על המשאבים שאתם מקדישים למטרות שאתם רוצים להשיג. אם הייתם עוצרים לרגע לחשוב על המטרות ומגדירים אותן, ככל הנראה הייתם מצליחים להשיג הרבה יותר בדרך להגשמתן. 

בדיוק כפי שאתם מתכננים היטב את החופשה שהזמנתם בפסח או בקיץ, ארוע בר מצווה או חתונה, ככה חשוב לתכנן את ההשקעות המשפחתיות והדרך אליה אתם רוצים להוביל את המשפחה. יותר מכך, הזמן שאתם נדרשים להקדיש לתכנון הכלכלי, צריך להיות משמעותי יותר מנושאים אחרים.

קושיה שנייה – האם אתם יודעים כמה אתם שווים? 

אחרי כל המהפכות הפיננסיות של משרד האוצר, הגברת התחרות בתחומי הפיננסים, פנסיה, עמלות, ביטוח וכל מאמץ נוסף שנעשה, לצערנו רוב הציבור לא באמת יודע, אפילו בערך, מה שווי הנכסים שלו נטו. כלומר, נכסים בניכוי התחייבויות.

האם אתם יודעים איפה הכסף שלכם מושקע? אנחנו לא מדברים על השאלות האם בקרן הפנסיה שלכם מוחזקת מניית טבע או איגרת חוב של מדינת ישראל, אלא מהי חלוקת כל ההון שלכם בכל האפיקים והערוצים שלכם? כמה הון עצמי השקעתם בבית הו אתם גרים, כמה כספים יש לכם בקרנות ההשתלמות, קופות הגמל ופוליסות החיסכון, ממה מורכב תיק המניות שלכם, כמה כספים יש לכם בחשבון החירום, כמה התחייבויות יש לכם ועוד שאלות שתשובה מפורטת עליהן תציג לכם תמונה ברורה כמה אתם שווים באמת.

קושיה שלישית – האם הזוג הצעיר שנאבק ביוקר המחיה ובמחירים המאמירים צריך דירה בבעלות?

אחרי שעניתם על שתי השאלות הראשונות, אנחנו מניחים שלא עצרתם לחשוב האם ולמה אתם צריכים דירת מגורים? כולם אמרו לכם לקנות דירה, וגם הממשלה תורמת את חלקה בקמפיין “דירה בהנחה”, “מחיר למשתכן” ודומיו. חשבתם לפני ההחלטה מה המטרה של רכישת דירה? אחת השיחות הכי שגרתיות בחוגי המשפחה המורחבים נוגעות למחירי הדירות. 

כל אחד או אחת מספרים בשולחן החג על העסקה המפתיעה בשכונה שלו ואיך המחירים ממשיכים לעלות. “עדיין לא קנית דירה להשקעה?”, צועק שמוליק לעבר אסתי שמתייחסת אליו די בביטול. רכישת דירה נוגעת בעצבים רגישים, ככל שהם כאלה בעזרת מסרים ואמונות, כך גם החלטות רגשיות מתקבלות במקום כלכליות אמיתיות. האם דירת מגורים או דירה להשקעה היא הדבר הראשון שאנחנו צריכים לעשות עם הכספים שלנו? אולי אלה אמונות ישנות שאנחנו מחזיקים בהם?

קושיה רביעית – האם השקעתם מספיק כסף כדי לחיות טוב בגיל הפרישה?

אחרי שחשבנו על תכנון ובדקנו כמה אנחנו שווים, נוכל להתחיל להגיע למסקנות. אלה שלא מלאו להם 50 והם קוראים צעירים, זוהי דווקא קושיה בדיוק בשבילכם. אבל גם לאלה שלא. האם אתם חושבים שהנכסים שתצברו עד הפרישה יאפשרו לכם לחיות ברווחה? עם התארכות תוחלת החיים והעלייה ברמת החיים, השאלה הזאת בכלל לא ברורה מאליו. כמה כסף אתם צריכים כדי לחיות בפרישה ברווחה? הפנסיה שלכם תספיק? (כנראה שלא). תודו, אלה קושיות שרובנו לא נוטים לתת עליהם דגש רב. אתם בטח אומרים לעצמכם, פסח עכשיו ועולות כאן שאלות מהותיות.

מי שחשב על הקושיות בערב פסח…

מי שהקדיש זמן ומחשבה כדי לדון בקושיות הללו בערב פסח התקדם עוד קצת לעבר מודעות גבוהה יותר ועשייה. מי שחשב על הקושיות הללו בכובד ראש, עד לחג הבא יוכל לגבש תכנית עבודה ולעשות עוד צעד משמעותי לעבר החירות האישית שלו. בתקווה לצעדים שיאפשרו לו לשפר את מצבו הקיים, גם אם אתם חיים כיום טוב וברווחה, תמיד תוכלו להגיע למקום טוב ונוח יותר. השלב הבא הוא להתחיל בצעדים שונים כדי להפיק יותר מהמצב הקיים, לתכנן. 

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש