"חוגר כלכלי" - המדריך של עמית והגר למשתחררים הטריים

“חוגר כלכלי” – המדריך של עמית והגר למשתחררים הטריים

פרק 4

להתחיל לעשות – דרך ההשקעות

והנה הגענו לפרק המעשי ביותר בסדרה שלנו, “חוגר כלכלי”. אחרי שהבנו את השטח הכלכלי שלנו, דיברנו על עלויות החיים ועל שוק העבודה שהמשתחררים הטריים מצטרפים אליו, הגיע הזמן לעשייה.

וכשאנחנו אומרים עשייה, בהקשר הפיננסי, אנחנו ממש לא מתכוונים לקפיצה ישירה למים, אלא להתוויית דרך. ולהליכה בה. אנחנו מתכוונים להתנעת התהליך עם דייט טוב עם עצמכם. דייט מושקע, דייט של פתיחות וגילוי לב מצד אחד, והקשבה מלאה בצד השני; גילוי לב והקשבה לחלומות של עצמכם. לשאיפות, לטיולים, לעיסוקים השונים. וכל זה – בינכם לבין עצמכם, ועבורכם. אז מה, לא תשקיעו?!

ואיך כל זה קשור לכסף, אתם שואלים?

הכי קשור. כי חלומות הרי עולים כסף, וכולנו למדנו ש”בשביל כסף צריך לעבוד”. הכול נכון, אבל החידוש כאן, לדעתנו לפחות, הוא שהעבודה לא בהכרח שווה לזמן, או יותר נכון למכירת הזמן. העבודה שתייצר כסף שיסייע לנו להגשים חלומות היא זו שתושקע באיך לגרום לכסף לעבוד בשבילנו, וגם במכירת ערך. הערך שאנחנו מביאים איתנו, מעצמנו, לעולם.

חזון ותוכנית עבודה

אז אם כל זה לא היה ברור – המהלך הראשון שאנחנו ממליצים לכם לנקוט הוא שרטוט החיים שלכם כמו שאתם רוצים לחיות אותם. מן חזון גדול, אבל כזה הכולל גם פרטים קטנים, שרוב האנשים לא באמת משקיעים ביצירתו.

ואחרי השרטוט החשוב הזה צריך לעבור לגיבוש תוכנית עבודה. זו תוכנית שתהיה מבוססת על כל מה שדיברנו עליו עד כה:

  • על המיפוי הכספי שעשיתם בתחילת הדרך – מה יש לכם, מה יכול להיות לכם;
  • על הבנת העלויות של החיים – הקיימות היום והצפויות בשלבים השונים של העתיד;
  • על ההיכרות עם שוק העבודה וההתנסות בו.

על בסיס כל אלה, ולאור החזון האישי שלכם, גבשו לעצמכם תוכנית עבודה פיננסית – משלב החיסכון, דרך בניית התקציב ועד יצירת ההכנסות הפסיביות.

ועכשיו אמרנו ביטוי שלא דיברנו עליו עד כה בסדרה הזו, אבל הוא לב ליבו של העניין; לב ליבה של התפיסה שלנו. הכנסה פסיבית היא המקום שאליו שאפנו בעצמנו אי-שם בשנת 2014, כשיצאנו לדרך הפיננסית שלנו; הכנסה פסיבית היא היעד שאנחנו ממליצים גם לאחרים לשאוף אליו. אבל לא כיעד העומד בפני עצמו, אלא ככזה שיאפשר להגשים את כל החלומות – אותם חלומות שהגדרנו בשלב החזוני, אך גם כאלה שמתווספים ומשנים את צורתם לאורך הדרך.

אז מהי אותה הכנסה פסיבית?

טוב, מדובר בתורה שלמה, ואתם מוזמנים לשוטט באתר שלנו ולכל הפלטפורמות האחרות כדי להעמיק. אבל במסגרת ארוחת הטעימות שאנחנו מעניקים לכם כאן, נגיד שמדובר בתזרים קבוע של כסף, שמגיע כתוצר של השקעות שעשינו ושל ערך עצמי-מקצועי שיצרנו.

למה צריך את זה?

בתמצית, ניתן לומר הסיבה המרכזית היא השחיקה המתמשכת של ערך הכסף שלנו. ההתייקרות, או האינפלציה, הופכת את הכסף שבידינו ואת השכר שלנו לבעל ערך נמוך יותר ויותר, במונחי כוח קנייה. במילים אחרות, או במספרים: משכורת בסך 10,000 שקלים למשל, שכִּלכלה לפני 10 שנים כמחצית מצרכיו של משק בית ממוצע בישראל, משכורת כזו כנראה מספיקה היום רק לשליש או אפילו לרבע מהוצאות הבסיס של אותו משק בית…

חוץ מה”למה צריך”, יש כמובן גם צד חיובי יותר של המטבע הזה, שהוא ה”למה כדאי” שתהיה לנו הכנסה פסיבית. על זה למעשה כבר ענינו קודם, כשדיברנו על חלומות ועל היכולת או המסוגלוּת להגשים אותם. ועצם החלומות בעצם שייכים לנושא שנקרא תודעת שפע – לרצות יותר מעצמנו ומהחיים, לפעול כדי להשיג יותר מעצמנו ומהחיים, וגם להפגין פתיחות ולזהות הזדמנויות שנקרות בדרכנו.

וזה מוביל אותנו יפה לעבר ה”איך”.

איך מייצרים את ההכנסה הפסיבית הזו?

גם כאן נדבר על רגל אחת, ונשלח אתכם לבסס את הידע שלכם על שתי רגליים יציבות. בגדול, כדי לייצר הכנסה פסיבית צריך להשקיע הרבה כסף. כסף שלמעשה יעבוד בשבילנו ויגדיל את עצמו.

ומאיפה הכסף שייצר כסף?

בחזרה למקורות שהתחלנו איתם. לאט לאט תייצרו לעצמכם הון קטן וראשוני – מאיתור הכספים הקיימים, מעבודה, ממכירת ערך, אולי גם באמצעות קצת הלוואות מההורים או מהסביבה הקרובה. את ההון הקטן הזה – באחריות ובזהירות, ותוך התייעצות עם מומחים – תוכלו להתחיל להשקיע, והזרע שזרעתם יתחיל לנבוט ולצמוח ויהיה לעץ מלבלב.

עכשיו חלק מכם בטח אומרים לעצמם: “זה לא בשבילי”, “זה מתאים רק לגדולים”, או “רק לעשירים”… אז יש לנו חדשות בשבילכם: זה יכול להיות בשבילכם. זה יכול להתאים לכם. אתם כבר גדולים, ואתם יכולים גם להיות עשירים. צריך רק להתחיל.

הכול, או כמעט הכול, תלוי בכם. ברצון, בנחישות, באומץ ובעיקר בעיקר – בהתמדה.

בהצלחה!

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש