טוני רובינס – האיש שצמח מלמטה והפך לקואוצ’ר כלכלי

טוני רובינס גדל בבית עם בעיות כלכליות וסבל מבעיה בריאותית. הוא שאב השראה מג’ים רוהן, והחל לצבור קהל מעריצים.

אז מהם הטיפים שלו לחיים כלכליים נכונים?

4 באוקטובר, 2019. עבור רוב הישראלים זהו עוד יום שישי שגרתי, אבל בשבילנו זה היה יום של התרגשות. טוני רובינס, מי שבין השאר שימש לנו מודל השראה וחיקוי במהלך השנים, הגיע להרצאה בישראל, והתמקמנו הכי קרוב שאפשר לבמה. ההופעה היתה עוצמתית. לא שמענו שם משהו שלא הכרנו אך בשבילנו זו היתה הזדמנות להודות לרובינס באופן אישי על הידע שקיבלנו ממנו. אם אתם מקצים זמן להתפתחות אישית, כדאי לכם להשתדל שחלק ממנו יוקדש לתכנים שלו.

25 בנובמבר, 1971. זהו היום ששינה את חייו של טוני רובינס לנצח – אדם זר דפק על דלת בית הוריו, ורצה לתרום להם ארוחה חמה לחג ההודיה. אביו ניגש לדלת, הרים את קולו על האיש שחיכה שם ואמר לו, “תראה, אנחנו לא מקבלים צדקה”. הוא עמד לטרוק את הדלת בפניו, אך אותו זר דחף את הדלת, וענה: “אדוני, זאת לא צדקה. לכל אחד יש זמנים קשים. אל תגרום למשפחה שלך לסבול בגלל האגו שלך”.

רובינס האב לקח את האוכל וזרק אותו על השולחן. זמן קצר לאחר מכן הוא עזב את הבית. תקופה זו, שהיתה מהקשות בחייו של רובינס הבן, בנתה אותו למשפיען שנהפך להיות – מתוך המקום של “אני הולך לדאוג לאחרים ולתת להם בחזרה”. בדיוק כמו אותו אדם שדפק על דלת בית ילדותו, ורצה לדאוג לו ולמשפחתו.

מאז הקים רובינס אימפריית קואוצ’ינג’ עולמית, שמסייעת לאנשים רבים בעולם להתגבר על קשיי היומיום, להגשים את המטרות והשאיפות שלהם בחיים – וגם תורמת לנזקקים מיליוני דולרים מדי שנה. באתר של רובינס ניתן למצוא אפילו תודה אישית שכתב מארק בניוף, המייסד והמנכ”ל של ענקית הטכנולוגיה Salesforce. בניוף סיפר כיצד רובינס היה אחד האנשים שהכי השפיעו על החברה שלו, ששווה כיום 263 מיליארד דולר.

בנה קהל מעריצים

בנוסף לילדות קשה, רובינס התמודד גם עם חשש מפני הידרדרות במצבו הבריאותי. גובהו 2.01 מטרים, והוא חווה עלייה קיצונית בגובהו שנגרמה מגידול בבלוטת יותרת המוח. למזלו, הגידול התייצב מאז – וכיום הוא לא מהווה סכנה לחייו.

הוא עזב את הבית בגיל 17 וחי ממשכורת של שרת, בסך 40 דולר בחודש. הוא חסך 35 דולר כדי להשתתף בסמינר של אחד המנטורים והקואוצ’רים הגדולים ביותר, ג’ים רוהן, שלימים אימץ את רובינס. רוהן נהפך למנטור של רובינס ונתן לו את ההזדמנות לקדם את סמינרי המוטיבציה שלו, ואף העניק לו כמה מהעצות הטובות ביותר שקיבל במהלך הדרך.

רובינס, ששאב השראה מרוהן, החל לעבוד כקואוצ’ר ומאמן מנטלי, ולצבור פרסום בזכות ספרים שהוציא לאור ופרסומות בטלוויזיה, שבהן פרש את משנתו – שכללה בין היתר את הדרך להתגבר על פחדים, לשפר את מערכות היחסים עם הסובבים שלנו וליצור תקשורת אפקטיבית ומשכנעת.

אט־אט רובינס צבר לעצמו קהל מעריצים שהחל לצרוך את השיטות שפיתח להגשמה עצמית. בשלל הרצאות וספרים הוא טוען שהסיבה שאנחנו לא מצליחים להגיע להישגים בחיים היא לעולם לא המשאבים, הכסף, הזמן, הטכנלוגיה או תירוצים אחרים שאנחנו בדרך כלל מספרים לעצמנו. לדעתו, הגורם המכריע בהגעה להישגים הוא התושייה שלנו המייצרת רגש – ולא המשאבים שעמדו או לא עמדו לרשותנו באותה עת. ברגע שיש לנו מטרה מסויימת מול העיניים, שאנחנו ממוקדים רק בה, היא יוצרת משמעות עבורנו שמייצרת גם רגש – שמניע אותנו לעשות את הפעולה הנכונה.

לשיטתו, המשמעות שאנחנו נותנים לאירועים שאנחנו עוברים בחיים – טראומתיים ככל שיהיו – והדרך שבה אנו נותנים לרגשות שליליים כמו מתח, כעס ועצב להשתלט עלינו, פוגעת בנו. כאדם שחווה אירועים קשים באופן אישי, רובינס סבור שאסור לתת לאירועים כאלה לעצב את חייך – ויש להעצים אותם ולהפוך אותם למקור מוטיבציה והשראה להמשך.

מעשה בשלושה דליים

דלי הביטחון – לאט ובטוח. לפי אסטרטגיה זו, נקצה נכסים לאפיקים סולידיים עם מינימום סיכון ומקסימום תשואה אפשרית, כמו איגרות חוב ומכשירי חיסכון לטווח ארוך. בישראל, מכשירים מקבילים הם קרנות השתלמות, קופות גמל ופוליסת חיסכון. דלי זה נועד להוות רשת ביטחון כלכלית עבורנו, לעמוד לרשותנו בעתות צרה, משבר, אסון או מגיפה – ולהעניק לנו שקט ויציבות.

דלי הסיכון והצמיחה – מהיר ועצבני. דלי זה מכיל בתוכו סיכון רב יותר מצד אחד, אך מצד שני בעל פוטנציאל תשואות גבוה. בדלי זה מציע רובינס להשקיע במגוון אפיקים מסוכנים יותר, בהם מניות, סחורות, מטבעות ומקרקעין. רובינס מציע לגוון את ההשקעות במסגרת אפיק זה, ולהשקיע בדרגות סיכון גבוהות ומשתנות.

דלי החלומות – צבע וריגוש לחיים. רובינס מציע להתייחס לכספים שאנחנו חוסכים במסגרת אפיק זה כהוצאות אסטרטגיות, ולעשות בהם שימוש להגשמת כל החלומות שלנו. קניית אוטו או בית, וגם יציאה לחופשה שתמיד חלמנו עליה. רובינס אומר שמגיע לנו גם ליהנות מהחיים, ולא רק להסתכל על המספרים בחשבון הבנק מצטברים. היקף הסיכון במסגרת דלי זה צריך להיות בינוני.

כמה כסף תשימו בדליים שלכם? זהו בהחלט אתגר של משפחות רבות שצריכות להקדיש את מרבית התקציב המשפחתי להוצאות שוטפות. למרות זאת, משמעת תאפשר לכם להקצות כספים לדליים האלה בדרך להגשמת מטרות ויעדי חיים.

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש