יזמות פיננסית

“יזמות פיננסית”: סאלי קרַאוּצֶ’ק – “אשת וול סטריט” שמקדמת השקעה נשית

פרק 2
כחלק ממסע הלמידה שלנו, אנחנו מחפשים באופן תמידי מקורות השראה שיצמיחו אותנו עוד, לגובה ולרוחב. הסדרה הזו היא אחד הביטויים של החיפוש הזה, ושל (חלק מ)התוצאות שלו. נציג כאן בתמצית סיפורים של אנשים מעוררי השראה, יזמים ויזמיות שהצליחו במסע האישי שלהם, שהביאו ערך לעולם ושבמקביל גם נעשו אנשים עשירים מאוד. כמשקיעים וכיזמים – אלה אנשים וסיפורים שמאוד מעניינים אותנו. מקווים שגם אתם תמצאו בהם עניין וערך.

מילות פתיחה

השם סאלי קראוצ’ק (Sallie Krawcheck) הוא שם הקשור קשר הדוק למצוינות בעולם הפיננסים והעסקים. עם מסלול קריירה יוצא דופן, קראוצ’ק לא רק קצרה הצלחות בתעשייה הפיננסית, אלא גם הפכה לאחת הנציגות הבולטות של נשים בתפקידי ניהול והנהגה, ובעולם ההשקעות.

המסע היזמי שלה כולל עלייה בסולם הדרגות של המוסדות הפיננסיים הגדולים, כשה”מנוע” שלה היה השילוב שבין מחויבותה ליצור שינוי חיובי לבין נחישותה לשבור חסמים הניצבים בפני נשים. וכל זה –  בתעשיות הנשלטות על ידי גברים.

המְראה

קראוצ’ק נולדה בשנת 1964 בדרום קרוליינה, וכבר מגיל צעיר גילתה עניין בעסקים ובפיננסים. לאחר הלימודים האקדמיים התחילה את דרכה בתעשייה הפיננסית, בתחילת שנות ה-90, כשהצטרפה לחברת מחקר וניהול השקעות, בשם ““Sanford C. Bernstein & Co. קראוצ’ק בלטה בכישוריה ובחריצותה. היא הפגינה יכולות הבנה וניתוח של המורכבות הפיננסית, ולא פחות חשוב מכך – היא הפגינה מוטיבציה גבוהה ותשוקה אמיתית לספק תובנות ותוצרים איכותיים.

פעלתנותה ותכונותיה אלה זיכו אותה ב”נקודות זכות” משמעותיות, שגם הניעו את צמיחתה בחברה הזו, עד לתפקיד מנהלת חטיבת המחקר. בתפקיד זה באו לידי ביטוי כישורי המנהיגות שלה – היא ביססה תרבות של יושרה, תוך הדגשת חשיבותו של מחקר חסר פניות בעולם ההשקעות. החטיבה בניהולה זכתה למוניטין מצוין כיחידה איכותית, מקצועית ומהימנה.

נסיקה

בשנת 2002 סאלי קראוצ’ק הביאה את הקריירה שלה לגבהים חדשים, כשהצטרפה ל-Citigroup – מהמוסדות הפיננסיים הגדולים בעולם, שם כיהנה בתפקיד סמנכ”לית הכספים (CFO) בחטיבת ניהול העושר. בהמשך היא התקדמה לתפקיד המנכ”לית של חברת ההשקעות “בארני סמית'”, חברת בת של Citigroup, שבמסגרתו התמודדה עם האתגרים הגדולים של ניהול ארגון גדול, תוך טיפוח גישה ממוקדת-לקוח, או במילים אחרות: לא רק מתן שירותים פיננסיים יוצאי דופן, אלא גם החזרת האמון בתעשייה. היא יזמה ויישמה רפורמות שתכליתן להגביר את השקיפות ואת איכות הקשרים עם הלקוחות.

במהלך שנותיה ב- Citigroupקראוצ’ק הייתה ידועה במחויבותה ליושרה המחקרית המקצועית. היא קראה תיגר בגלוי על ניגודי האינטרסים הרווחים בתעשייה הפיננסית, והדגישה את חשיבות השקיפות והייעוץ חסר הפניוֹת. עמדתה הישירה והחדה בעניינים אלה מיצְבה אותה כ”מגינת” המשקיעים והשווקים.

בשנת 2008 המסע היזמי של קראוצ’ק קיבל תפנית משמעותית נוספת, עם הצטרפותה ל”בנק אוף אמריקה” – כראש החטיבה העולמית לניהול העושר וההשקעות, ובהמשך גם כמנהלת בנק “מריל לינץ’ (שאותו רכש “בנק אוף אמריקה”, במהלך המשבר הפיננסי). גם בפרק הזה בלטו תכונות המנהיגות שלה, שסייעו בצליחת המשבר עבור הארגון, העובדים והלקוחות.

מגדר והשקעות

לאורך הקריירה שלה התמודדה סאלי קראוצ’ק עם מגוון רחב של מכשולים ואתגרים, והפגינה מול כולם, באופן עקבי, רמה גבוהה של חוסן ושל נחישות. פרט להישגים ולאיכויות המקצועיות שלה, ראויה לציון גם  מחויבותה הבלתי-מעורערת לקידום סוגיות מגדריות במקומות העבודה.

בשנת 2013 רכשה את “Ellevate Network”, רשת נשים מקצועית עולמית שמטרתה לתמוך ולהעצים נשים בעסקים. הרשת מהווה מוקד לחיבור בין נשים, לשיתוף משאבים ולחשיפה להזדמנויות, והנתון המרכזי – היא היוותה עבור קראוצ’ק בסיס להקמת פלטפורמה נשית נוספת, ייעודית להשקעות, בשם Ellevest (בשנת 2014). הפלטפורמה הזו היא הדרך המעשית של אישה-משקיעה לעודד נשים אחרות להתגבר על הפחדים ולהשקיע, להעז ולהצליח, ובעיקר להפוך נשים לעשירות יותר, או במילותיה של קראוצ’ק: “לדאוג שיהיה יותר כסף בידיים של נשים”.

נושא הפלטפורמה הזו ראוי להרחבה בנפרד, אבל רק נגיד בשלב הזה, ש-Ellevest היא בעצם מערכת דיגיטלית של השקעות, כלי תכנון וניהול של עושר פרטי. מאז השקתה, היא מנהלת נכסים של משקיעות בשווי כולל של למעלה ממיליארד וחצי דולר.

במקביל, קראוצ’ק ממשיכה לקדם את נושא שוויון ההזדמנויות בעולם העסקי והפיננסי. תחת כל עץ רענן ומעל כל במה, גדולה ככל שתהיה, היא מקפידה להדגיש את חשיבות הנושא לא רק מהכיוון הערכי-מוסרי-חברתי של העניין, אלא גם בהיבטי חדשנות, ביצועים עסקיים והצלחה כלכלית.

לסיכום

סיפורה של סאלי קראוצ’ק מעניין במיוחד מבחינתנו, מאחר שהוא משלב שלושה היבטים שקרובים לליבנו: יזמות (באשר היא), השקעות (כדרך חיים) ושוויון הזדמנויות לנשים. הסיפור שלה הוא סיפור של יצירת ערך, של מכירת ערך, של השפעה ושל הנעה לפעולה; סיפור על החיבור שבין פיננסים וחברה. האישה הפעלתנית הזו ממשיכה להשפיע על העולם הפיננסי ועל חיזוק הנוכחות הנשית בעולם הזה.

מבחינתנו, היא דוגמה מצוינת לעוצמתה של יזמות וליכולתה ליצור שינוים מתמשכים ומתרחבים. וכשהיזמות הזו קשורה בכסף, פוטנציאל הצמיחה של השינויים האלה הוא באמת אינסופי.

להרחבה נוספת, ראו כאן:

https://newmedia.calcalist.co.il/magazine-25-08-22/m01.html#.YwjEJC2ERGg.whatsapp

http://www.insidearm.com/news/00049176-women-consumer-finance-announces-keynote-/

ובאשר לפלטפורמת ההשקעות של קראוצ’ק  (ellevest.com):

Ellevest היא חברת השקעות וניהול עושר שנבנתה על ידי נשים, עבור נשים, המספקת גישה הוליסטית ומודרנית לליווי פיננסי. בתור המומחים בבנייה וניהול של עושר נשים, ההיצע של Ellevest כולל השקעות דיגיטליות, תכנון פיננסי, השקעות השפעה ותכנון פרישה, כמו גם ניהול עושר פרטי עבור אנשים בעלי הון גבוה. נוסדה ב-2014 על ידי סאלי קראוצ’ק וד”ר סילביה קוואן, ל-Ellevest יש נכסים בניהול של 1.6 מיליארד דולר, והיא נבחרה לשירות ההשקעות הטוב ביותר למשימה על ידי Bankrate.

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש