כך הגידול בקניות אונליין והשיבושים בשרשרת האספקה הביאו את ענף הנדל”ן הלוגיסטי לשיאים חדשים

בשנים האחרונות, אנו עדים לעלייה ניכרת בהיקף הקניות שמבצעים צרכנים מכל העולם באונליין. לפי נתוני שב”א, בישראל לדוגמא בחודש מאי האחרון, כ-70% מסך ההוצאות מכרטיסי האשראי הוקדשו לקניות ברשת, בסכום שהסתכם בכ-21.6 מיליארד שקלים, עלייה של 14% לעומת אשתקד.

לפי statista, ענף המסחר האלקטרוני הקמעונאי נמצא במגמת צמיחה מתמדת בשנים האחרונות. אם ב-2019, הוא הסתכם במעל ל-3.3 טריליון דולר, ב-2025 המספרים האלה צפויים יותר מלהכפיל את עצמם, ולהגיע לקרוב ל-7.4 טריליון דולר.

eMarketer מוסיף ומציין כי אם ב-2020, רק 17.8% מהמכירות הגלובליות נעשו ברשת, עד סוף 2022, המספרים צפויים להגיע לכ-21%, וב-2025, כמעט רבע מהקניות יעשו באופן מקוון, עלייה של עשרות אחוזים כל שנה.

הגידול המשמעותי בקניות אונליין, העלה גם את הביקוש לשטחים לוגיסטים, שיאפשרו לעסקים ולחברות לאחסן ולשנע בקלות את הסחורות הרבות, שמיובאות ממדינות השונות בעולם, בראשן מסין ומארה”ב. אנחנו נמצאים היום במציאות תחרותית מאוד, במסגרתה הדרישות של הצרכנים רק עולות ועולות, ביניהם זמן אספקה מהיר ושירות כמעט עד הדלת של הבית. כדי לעמוד בכל הדרישות האופרטיביות המורכבות הללו ולהקטין את עלויות ההפצה, יותר ויותר מענקיות המסחר בעולם, שמות את יהבם על שטחים לוגיסטים. מדובר במגמה שהתחילה עוד לפני הקורונה, אבל קיבלה תאוצה במהלכה וגם אחריה. הקורונה היוותה קטליזטור משמעותי שהזניק את הביקושים הן לקניות אונליין והן לשטחים הלוגיסטים. הסגרים והמגבלות הביאו יותר ויותר צרכנים לעבור לקניות אונליין וגם את העסקים לפתוח חנויות מקוונת, כדי לעמוד בדרישות הצרכנים ובמציאות הדיגטלית המתפתחת.

אנגליה ונדל”ן לוגיסטי

בחודש מרץ 2022 דו”ח של London First ו-CBRE, הצביע על ביקושים חסרי תקדים לשטחי תעשייה ולוגיסטיקה בבריטניה. עד כדי כך שעד סוף אוגוסט, שטחי הנדל”ן הלוגיסטיי הפנויים בלונדון ובדרום ומזרח המדינה, צפויים לקטון. לפי הדו”ח אם ברבעון הרביעי של 2019 כ-19% מסך כל המכירות בבריטניה היו באונליין, ברבעון השני של 2020, המספרים האלו זינקו לכ-32%. נתונים שנשארו גבוהים גם לאחר סיום הסגרים והמגבלות.

בבריטניה מלבד הקורונה גם הברקזיט, תרמו תרומה משמעותית לגידול הביקוש לאותם שטחים. שכן, מאז פרישתה של בריטניה מהאיחוד האירופי, יבוא הסחורות מאירופה אליה, חווה ירידה משמעותית של עשרות אחוזים, וחייב אותה לייבא יותר ויותר סחורות מארצות אחרות.

סקר שערכה CBRE בקרב 100 שוכרי שטחים לוגיסטים גדולים באירופה ב-2020, העלה ש-47% מהשוכרים, העידו כי הם זקוקים ליותר פתרונות אחסון גמישים בעתיד, ו-64% סיפרו כי הרחבת שטחי הלוגיסטיקה העירוניים נמצאת בעדיפות גבוהה אצלם.

לפי BNP Paribas Real Estate, ב-2021 ההשקעות בתחום התעשייה והלוגיסטיקה באירופה, שברו שיא ונעמדו על סך כולל של 65 מיליארד אירו, עלייה של 51% לעומת 2020. כשמצד אחד, מדינות היבשת מגדילות את השטחים הלוגיסטים שנמצאים בתחומן, ומצד שני, אחוז השטחים הלוגיסטים הפנויים יורד מדי שנה, כשההיצע מתקשה לעמוד בביקוש.

המלחמה באוקראינה והגידול בקניות אונליין מוכיחים: הביקוש לנדל”ן הלוגיסטי פה כדי להישאר

בתקופה הקרובה, הן העלייה במכירות האונליין והן שיבושים בשרשרת האספקה, הנובעים בין היתר בגלל המלחמה באוקראינה והמשבר של אירופה מול רוסיה, צפויים להביא להמשך הגידול בביקושים ובהשקעות בשטחי הנדל”ן הלוגיסטי. כבר הרבה מאוד חברות מבינות היום, שלשם צועד העתיד של המסחר. כל עסק משמעותי מבין את החשיבות של שטחים משלו, שיאפשרו לו לצמצם את התלות בסכסוכים גיאופוליטיים או תרחישים אחרים לא צפויים, ולפתח עמידות נגד “זעזועים” תכונה חשובה מאוד, בעידן החדש בו אנו חיים.

מקורות:
https://www.businessldn.co.uk/sites/default/files/documents/2022-03/LF_Report_CommercialProperty_250222-compressed_0.pdf
https://www.cbreim.com/-/media/project/cbre/bussectors/cbreim/insights/articles/european-modern-logistics-primed-for-sustained-growth/european-modern-logistics-primed-for-sustained-growth.pdf
https://www.businessldn.co.uk/news-publications/news/logistics-space-under-pressure-and-could-run-out-in-just-five-months-report
https://www.jll.co.il/en/trends-and-insights/investor/china-logistics-market-set-for-post-covid19-boom
https://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001415239
https://www.statista.com/statistics/379046/worldwide-retail-e-commerce-sales/
https://www.shopify.com/enterprise/global-ecommerce-statistics
https://www.insiderintelligence.com/newsroom/index.php/us-ecommerce-will-cross-1-trillion-in-2022/
https://www.realestate.bnpparibas.com/logistics-warehousing-market-europe-sets-new-records
https://www.realestate.bnpparibas.com/logistics-market-what-does-future-hold-europe
ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש