כך תעודדו את הילדים שלכם ליזמות ולחדשנות

כך תעודדו את הילדים שלכם ליזמות ולחדשנות

חשיפה לידע ועידוד לסקרנות

ככל שילדינו יהיו חשופים יותר למידע כמו ספרים, משחקים, אתרי אינטרנט, פודקאסטים מעשירים ועוד, יגבר הסיכוי שהם יפתחו רעיונות חדשניים ויצירתיים. המידע כיום כל כך נגיש ונרחב. במרחק של קליק אחד אפשר להיחשף לעולם שלם ולתחומים חדשים ומעניינים, שלא היו מוכרים לפני. המידע הרב יסייע להם לפתח את המחשבה והיצירתיות, יעזור להם להבין איך דברים פועלים, יחשוף אותם להמצאות, גילויים ויוזמות, שבעזרתם אולי הם יוכלו למצוא פתרונות לבעיות קטנות וגדולות, שמעסיקות את היומיום שלהם ושלנו.

אם אנחנו מעוניינים לעודד את ילדינו ליישם חדשנות בחייהם, אחד הדברים הבסיסיים ביותר שעלינו לעשות הוא לעורר אצלם את הסקרנות, שהיא הבסיס עבור כל ההמצאות והגילויים הכי גדולים בעולם. לצד סקרנות טבעית אצל כל ילד, חשוב תמיד להיות הדמות לחיקוי שמעבירה מסרים גלויים וסמויים לילדים שלנו. במשפחה שבה ההורים גם קוראים ספרים ומקיימים גם שיח מפרה חשיבה לצד נושאי היומיום, לילדים יהיה קל יותר לגדול לתוך סביבה תומכת חשיבה חדשנית.

איך מסקרנים ילדים בעולם דיגיטלי? האמת, שמרוב טכנולוגיה ואפשרות, קל ללכת לאיבוד במשימה הזאת. ילדים אוהבים להקשיב לסיפורים ואוהבים להלך על הגבול בין מציאות לדמיון. ילד צעיר שרוצה שיקריאו לו סיפורים, ואיזה ילד לא אוהב סיפורים, פותח עצמו לקבלת שלל תכנים, אז ננצל זאת. נציע לילד הזה לשמוע פודקאסטים לילדים בזמן הנסיעות המשפחתיות ברכב, נשאל אותו שאלות של מבוגרים כדי לשמוע תשובות מעניינות של ילדים, נסתייע בד”ר גוגל ובקרוב משפחתו יוטיוב כדי להראות לילד בתמונות ובסרטים את הר הגעש עליו שאל, את המפלצת מלוך נס שהסעירה את דמיונו ואת פס הייצור למכוניות הבנוי כולו רק מרובוטים.

הצלחות לצד כישלונות

ב-22 בפברואר 2019 שוגרה אל הירח החללית הישראלית הבלתי מאוישת “בראשית”, בתקווה לקבוע היסטוריה, ולהצטרף לרשימה מכובדת ומצומצמת של מדינות שהנחיתו חללית על הירח. המהלך שהצית את הדמיון של צעירים ומבוגרים רבים, הסתיים, בהתרסקותה, כמה שבועות לאחר מכן, בעת נחיתתה על הירח, בעקבות כמה כשלים טכניים.

“בראשית” אמנם לא השלימה את המסע שלה, אבל קשה לתאר עד כמה היא תרמה להעלאת המוטיבציה בקרב צעירים רבים ללמוד ולהעמיק בתחום החלל, או בתחומים מדעיים אחרים, ולהיכנס אל עולם היזמות והחדשנות.

זוהי דוגמה מצוינת שלא כל מיזם נוחל הצלחה, הכישלון של הפרויקט לימד את יזמיו דברים רבים וסלל את הדרך לתעשיית חלל ישראלית לאיתור שיטות ודרכים אחרות לעשות טוב יותר לקראת הניסיון הבא. למרות האינסטינקט ההורי לגונן על הגורים, אל תגנו על ילדכם מכישלונות. שקפו להם את נקודות האור גם שהתוצאה אינה לשביעות רצונם. תדגימו להם את המשפט “בכל איום יש גם הזדמנות”.

עודדו אותם לקחת חלק בפרויקטים

עיריות רבות מפעילות חוגי ניהול יזמות דיגיטלית, סייבר, הייטק, מדע, אוריגמי, אלקטרוניקה, מציאות מדומה, תלת מימד, שחמט, רובוטיקה ועוד ועוד. הורים שמעוניינים לתת לילדים שלהם מסגרות של חממות חדשנות, ימצאו בקלות מסגרות רלוונטיות. היצע יש בשפע. רק דרושה הכוונה הורית.

חשפו אותם לעולם הטבע והחי

לאונרדו דה וינצ’י למשל, אחד הממציאים הגדולים בהיסטוריה, שאב השראה מחיות לשלל המצאותיו השונות, שחלק אמנם לא צלחו אבל הניחו את היסודות להמצאות ששינו את חיינו. כך לדוגמה, מאות שנים לפני המצאת המטוס, המציא דה וינצ’י את “המכונה המעופפת”, שקיבלה השראה מציפורים, והיתה אמורה להוות כלי תעופה. דוגמה נוספת להשראה שדה וינצ’י לקח מבעלי החיים, היא כאשר שירטט את האב הטיפוס הראשון של “המצנח”, שביסס על ציפורים ועטלפים.

מהטבע שסביבנו אנחנו יכולים רק ללמוד. עבור רובנו הטבע הזה פשוט “מונח” שם. זו “רק” האדמה שעליה בנוי הבית שבו אנחנו גרים ואלה “רק” העצים שנותנים לנו צל, נוי ופרי ואלה “רק” המים שמהווים מקור חיים. נפלאות הטבע של החי, הצומח והדומם הן השראה ומקור בלתי סופי של התבוננות, ניתוח, העתקה ושיפור של איכות חיינו. השמירה על הטבע הזה לנוכח איומים שאנחנו בעצמנו יוצרים לו היא אולי האתגר הגדול של המאה ה-21. קחו אותם לטבע כדי לתת להם השראה והבנה איך להציל את הטבע. התמודדות עם שינויי האקלים, זיהום האוקיינוסים ואגמי המים המתוקים, כריתת היערות, התפרצות מגפות, ועוד איומים על האנושות מחייבים חדשנות שתבוא ממדעני העתיד שהיום הם הילדים שלנו.

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש