לאן אתה ממהר כל כך?

מטרות חשובות לכל אדם שמכוון להצלחה.

בלעדיהן, אתה פשוט מעביר את הזמן במשחק.

ההבדל בין מישהו מכוון מטרה למישהו ללא מטרות הוא כמו ההבדל בין אלוף העולם בשחמט לבין הילד שרק עכשיו לומד את כללי המשחק, ללא יריב שיוציא ממנו את המיטב וללא דרך לנצח.

למרות כל מה שנכתב על החשיבות של הצבת יעדים, מעט מאוד אנשים באמת מיישמים את זה. זה באמת תמיד מדהים לחשוב על זה, האופן שבו האדם הממוצע מקדיש יותר מחשבה ומאמץ לתכנון חופשת סוף השבוע שלו מאשר לתכנון חייו.

מטרות הן הייצוג של האתגר בצורתו החיובית ביותר. למנהיגים יש את המטרות האישיות שלהם, כמו גם את אלה של הארגון שלהם, במיקוד ברור. למעשה, אחת מתחומי האחריות החשובים ביותר של מנהיגות היא הגדרת מטרות עבור הרוב המכריע של האנשים שאינם מסוגלים לעשות זאת בעצמם.

בואו נדבר על הגדרת יעדים בצורה יעילה

לפעמים ילדים נוהגים לחלום איך זה יהיה לקנות כרטיס ברכבת ופשוט לנסוע למקום כלשהו. הם לא ממש חושבים לאן הם ילכו או כמה זמן ייקח להם להגיע לשם. הם פשוט אוהבים את הרעיון של לעלות על הרכבת ולתת לה לקחת אותם לאנשהו. אני מניח שיש משהו מושך ברעיון הזה, אבל זו לא באמת הדרך שבה אתה צריך לחיות את חייך כאדם בוגר. כשאתה גדל, אתה קונה כרטיס ברכבת או במטוס כי אתה רוצה לנסוע למקום כלשהו, ​​ואתה יודע בדיוק לאן אתה הולך. ייתכן שתצטרך להחליף מטוס בעיר אחרת; הטיסה שלך עשויה להתבטל; ייתכן שתצטרך לעבור לטיסה אחרת; אולי לא מתחשק לך לדבר עם מי שיושב לידך. אבל אתה תתמיד. אתה יודע לאן פניך מועדות, ואתה די נחוש להגיע לשם. זו התנהגות מכוונת מטרה בצורתה הפשוטה ביותר.

יש מטרות לטווח קצר ומטרות לטווח ארוך. לפעמים אתה טס ברחבי הארץ; בפעמים אחרות אתה פשוט הולך למכולת הפינתית. מטרות ארוכות טווח הן המקבילות למסע גדול. כאשר תגיע לנקודה שבה השגת את המטרות ארוכות הטווח שלך, חייך ישתנו מהותית, ותהליך ההגעה לנקודה זו יהפוך אותך לאדם חזק יותר, חכם יותר ובעל ביצועים טובים יותר. איך אתה יכול לזהות את המטרות שלך לטווח ארוך?

 שאל את עצמך את השאלות הבאות:

  1. מה אני רוצה לעשות?
  2. מי אני רוצה להיות?
  3. מה אני רוצה לראות?
  4. מה אני רוצה שיהיה לי?
  5. לאן אני רוצה להגיע?

תחת כל אחת מהקטגוריות הללו, כתוב כמה יעדים אפשריים לטווח ארוך. תהיה מאוד רגוע לגבי זה. פשוט תן למוח שלך לזרום והעלה שלושה עד שישה רעיונות לכל קטגוריה. אל תדאג לגבי הרבה פרטים בשלב זה, ואל תבזבז יותר מדי זמן בתיאור מטרה מסוימת. המשיכו לכתוב רעיונות כל עוד רשימת הקטגוריות תמשיך לעורר בך השראה. סביר להניח שתופתעו מכמה מהדברים שיצוצו. יכול להיות ששמרתם הרבה מאוד רצונות ושאיפות חבויות בבטן, אבל ההזדמנות לכתוב אותם תעביר אותם לקדמת התודעה שלכם. זה הוא אחד היתרונות של הטכניקה הזו.

מסגרת זמן

כאשר אתה מרוצה מרשימת היעדים ארוכי הטווח שלך, קרא שוב את הרשימה. ואז לצד כל פריט, כתוב את מספר השנים שאתה מאמין שייקח לך להשיג את המטרה המסוימת הזו. עדיף לעגל את המספרים לטווחי זמן של שנה, שלוש שנים, חמש שנים ועשר שנים.

לדוגמה, אתה עשוי להעריך שייקח לך עשר שנים לחקור ולכתוב את הספר על ההיסטוריה המשפחתית שלך, אבל תצטרך רק חמש שנים כדי להגיע למצב שבו תוכל לצאת לטיול בהוואי שכל כך רצית.

צור מסגרת זמן כזו עבור כל אחת מהמטרות ארוכות הטווח שלך. כשתסיים להזין את מסגרות הזמן שלך, צריכה להיות חלוקה מאוזנת למדי לכל המטרות שלך. אם יש לך הרבה יעדים בשנה אחת ובשלוש שנים, אבל רק כמה בקטגוריית עשר השנים, אולי אתה צריך לחשוב יותר על איך אתה באמת רוצה שהחיים שלך יסתכמו.

איזה סוג חיים אתה באמת רוצה לבנות עליהם דרך. אבל אם יש שיא של יעדים ל-10 שנים ומעט יחסית מהמגוון לטווח הקצר יותר, זה עשוי להיות אינדיקציה לכך שאתה נוטה לדחות דברים. המשך לעבוד על הרשימה שלך, להוסיף ולהחסיר יעדים עם מסגרות זמן שונות, עד שתיצור חלוקה שווה פחות או יותר.

עכשיו מגיע החלק המאתגר והמעניין באמת. 

עד כה רק הוספת דברים לרשימה. עכשיו תתחיל לשאול את עצמך מה באמת חשוב בהשוואה למה שעשוי להיות פשוט כיף. בחר ארבעה יעדים מכל אחת מארבע מסגרות הזמן: שנה, שלוש שנים, חמש שנים ו-10 שנים.

כעת יש לך 16 יעדים נפרדים. עד כה התייחסת אליהם רק בקצרה, אבל עכשיו אתה תתחיל לראות אותם בבהירות רבה בעיני רוחך. אתה הולך לראות כל מטרה ממש כאילו היא מתממשת ברגע זה ממש, ואתה הולך לכתוב תיאור מפורט בדיוק מה שאתה רואה. מתכוונים לפתוח חנות לציוד לבעלי חיים בעוד שלוש שנים? מעולה,

איך תיראה החנות מהרחוב? האם יהיה כיתוב בצבע אדום על החלונות, או שבמקום זה יתנוסס שלט מעל הדלת? כמה מטרים רבועים תכיל החנות? האם יהיה אזור אולם תצוגה למזון מלפנים ופינת ליטוף מאחור, או שהכל ירוכז למקום אחד בחנות? האם אתה מתכוון להעסיק עובדים, או שתנהל את העסק לגמרי לבד?

חשוב על כל השאלות שצריך לענות עליהן כדי לראות את המטרה שלך בבהירות מוחלטת, ואז כתוב את המידע.

התיעוד הכתוב הזה יהפוך לאחד מהנכסים האישיים החשובים ביותר שלך. אבל זה לא הכל. כל מטרה היא מניע רב עוצמה רק אם יש סיבה חזקה מאחוריה. למה אתה בכלל רוצה להשיג את המטרות שלך? למה אתה רוצה לפתוח חנות לציוד לבעלי חיים? למה אתה רוצה להתחרות במרתון תל אביב? או לבקר בהודו, או להיות הראשון במשפחתך שזוכה לתואר דוקטור?

כתוב את הסיבות לרצון שלך לגבי כל מטרה באותה רמה של פירוט שבה השתמשת כדי לכתוב את התיאורים שלך. אם אינך יכול למצוא סיבה ברורה ומשכנעת לכל אחת מ-16 המטרות שלך, בצע הערכה מחדש. אולי יש לך יותר גחמות או חלומות ​​מאשר מטרות אמיתיות, ועכשיו זה הזמן המתאים לגלות את הגילוי הזה. 

המשך לעבוד על הרשימה שלך עד שיש לך 16 יעדים ברורים, המניעים מטרות ארוכות טווח. במרווחי זמן קבועים, סקור את מה שכתבת, ועקוב בקפידה אחר ההתקדמות שלך לעבר יעדים אלה. ומעל הכל, תתמיד-תתמיד-תתמיד!

הצבת יעדים היא צעד ראשון חשוב מאוד, אבל השגת יעדים היא תהליך מתמשך לכל החיים. זה מה שעושה את זה לכל כך מאתגר. זו גם הסיבה שזה כל כך מתגמל להגיע סוף סוף ליעדים ארוכי הטווח שלך.

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש