ללמוד מטעויות

כישלון לא קורה בין לילה. כישלון הוא תוצאה של תכנון לקוי והכנה לקויה.
אנשים נכשלים כי לא אכפת להם, לא אכפת להם להצליח, לא אכפת להם לנצח.
כשלעצמם, המעשים היומיומיים שלנו לא נראים כל כך חשובים. השגחה קלה, החלטה גרועה או שעה מבוזבזת בדרך כלל לא גורמת להשפעה מיידית וניתנת למדידה. לא פעם, אנו בורחים מכל ההשלכות המיידיות של מעשינו. בסופו של דבר, אם כי יש לשלם מחיר עבור הבחירות העלובות שלנו – בחירות שבמקור לא נראה חשובות.

ההחלטות היומיומיות שאנו מקבלים הן שנראות מינימליות ובעלות חשיבות מועטה שגדלות לבעיות הגדולות ביותר שלנו. אנחנו בוחרים לעשות דבר רע אחד קטן כי זה לא משנה. הדבר הקטן הזה גדל וגדל עד שהוא הופך לנושא ענק, כזה שיכול להיות בעל השלכות עצומות.

מה יוצר כישלון, איזה תהליך גורם לנו להיכשל?

התכונה המסוכנת ביותר של הכישלון היא העדינות שלו. בטווח הקצר נראה שהטעויות הקטנות האלה לא עושות שום הבדל. בגלל שכישלון הוא כל כך עדין אנחנו לא שמים לב אליו. לפעמים הכישלונות האלה כל כך עדינים שהם קורים ברגעים המאושרים ביותר שלנו. מכיוון שלא קורה לנו שום אירוע טראומטי גדול, מכיוון שאין השלכות מיידיות שלוכדות את תשומת הלב שלנו, אנחנו פשוט נסחפים מיום ליום, חוזרים על השגיאות, חושבים על המחשבות הלא נכונות, מקשיבים לקולות הלא נכונים ומבצעים בחירות שגויות. מכיוון שנראה שאין לכך השלכות מדידות, כנראה שחזור על אותן טעויות בעתיד.

אם בסופו של יום כשעשינו את הטעות הראשונה שלנו בשיפוט, השמיים היו נופלים עלינו, ללא ספק היינו נוקטים בצעדים מידיים כדי להבטיח שהמעשה לא יחזור על עצמו שוב. למרבה הצער, כישלון אינו זועק את האזהרות שלו. זו הסיבה שחובה לחדד את הפילוסופיה שלנו כדי שנוכל לעשות בחירות טובות יותר.
עם פילוסופיה עוצמתית ואישית המנחה כל צעד שלנו, אנו הופכים מודעים יותר לטעויות שלנו בשיפוט ומודעים יותר לכך שכל טעות באמת חשובה. אנחנו חייבים להבין שהדברים הקטנים האלה, הצעדים הקטנים האלה שנראים כל כך לא מזיקים ברגע זה מזיקים לנו או לעסק שלנו, לעצמנו או לבריאות שלנו.
כעת מגיעה השאלה המעניינת שכדאי להרהר בה: כיצד נוכל לשנות את השגיאות בנוסחה שתגרום לנו לא לחזור על אותן שגיאות, ותוביל אותנו להצלחה? התשובה היא על ידי הפיכת העתיד לחלק חשוב מהפילוסופיה הנוכחית שלנו.

גם הצלחה וגם כישלון כרוכים בהשלכות עתידיות

כלומר התגמול הבלתי נמנע או החרטות הבלתי נמנעות הנובעות מפעילויות העבר. אנשים כל כך מרותקים לרגע הנוכחי שנראה שזה לא משנה. הבעיות והתגמול של היום סופגים את הכל, עד שאנחנו אף פעם לא עוצרים מספיק זמן כדי לחשוב על המחר.

אם נהיה קצת יותר ממושמעים נוכל לחזות את ההשלכות הממשמשות ובאות של ההתנהלות הנוכחית שלנו. חמושים במידע יקר הערך הזה, נוכל לנקוט בפעולה הדרושה כדי לשנות את השגיאות שלנו לדיסציפלינות חדשות מוכוונות הצלחה. על ידי משמעת עצמית, נוכל לראות את העתיד מראש, נוכל לשנות את החשיבה שלנו, לתקן את השגיאות שלנו ולפתח הרגלים חדשים כדי להחליף את הישנים.
תוצאות הנוסחה להצלחה כמעט מיידיות. כאשר אנו משנים מרצוננו שגיאות יומיומיות לדיסציפלינות יומיומיות, אנו חווים תוצאות חיוביות בפרק זמן קצר מאוד. כאשר אנו משנים את התזונה שלנו, הבריאות שלנו משתפרת בצורה ניכרת תוך מספר שבועות בלבד. כאשר אנו מתחילים להתאמן, אנו חשים חיוניות חדשה כמעט מיד. כל דיסציפלינה חדשה שנתחיל לתרגל מדי יום, תניב תוצאות מרגשות שיניעו אותנו להיות אפילו טובים יותר בפיתוח דיסציפלינות חדשות.

עם כל דיסציפלינה חדשה החשיבה שלנו משתנה. אם היינו מתחילים היום לקחת על עצמנו דברים נוספים וללמוד יותר, לצבור עוד ידע, אז היום היה היום הראשון של חיים חדשים המובילים לעתיד טוב יותר. אם נתחיל היום להתאמץ יותר, ובכל דרך נעשה מאמץ מודע ועקבי לשנות שגיאות עדינות וקטלניות לדיסציפלינות בונות ומתגמלות, נהיה חכמים ומוכנים יותר לקראת העתיד ונצמצם את הסיכוי שלנו לטעות.

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש