מכפר אוסטרי של “אחרי מלחמה” לחדר הישיבות בקליפורניה: המסע של ארנולד שוורצנגר

בתחום שלנו, עולם ההשקעות, שיעורים בחוסן, בנחישות ובמיקוד בלתי מתפשרים מגיעים פעמים רבות ממקורות בלתי צפויים.

מקור השראה אחד כזה הוא סיפורו של ארנולד שוורצנגר – אדם שצלח את האתגרים שניצבו בפניו כאדם צעיר, בחייו המוקדמים, והגיע להצלחה חסרת תקדים ורב-תחומית: פיתוח הגוף, המשחק והפוליטיקה. 

מסעו של שוורצנגר הוא עדות לַרעיון, שלפיו לא משנה כמה הנסיבות קשות, אפשר לצאת מהזמנים האפלים ביותר אל האור ואל הזוהר של הניצחון.

המאבקים המוקדמים

סיפורו של הילד ארנולד מתחיל בכפר האוסטרי הקטן תאל (סמוך לעיר הגדולה גראץ), שם נולד לאחר מלחמת העולם השנייה (בשנת 1947). לגדול בעידן של “אחרי מלחמה” היה משימה לא פשוטה, בוודאי בשילוב המשאבים המועטים.

הדי הסכסוך נותרו בקִרבו ועיצבו את השקפת עולמו המוקדמת. עם זאת, גם באותן נסיבות קשות, הוא הקפיד לטפח חלומות גדולים, הרבה מעבר למגבלות של סביבתו.

מפתח הגוף הצעיר

שוורצנגר גילה את התשוקה שלו לפיתוח גוף בגיל צעיר – עיסוק שיהפוך לאבן הפינה של הקריירה יוצאת הדופן שלו. הוא שקע בעולם הרמת המשקולות, כשהוא כנראה מונע, בין היתר, על ידי הרצון לחמוק מצללי ילדותו.

הוא השקיע אינספור שעות בפיסול גופו עם ציוד מאולתר ובחדרי כושר מאולתרים, והשתתף בתחרויות בערי אירופה.

המסע לאמריקה

החלום של שוורצנגר להפוך למפתח הגוף הגדול בעולם הביא אותו, בשנת 1968, להגר לארצות הברית.

המעבר לא היה חף מאתגרים; הוא התמודד עם מחסומי שפה ומאבקים פיננסיים קשים, וחרף האתגרים – אלה ואחרים – הוא נותר נחוש והחלטי להפוך את חלומותיו למציאות.

פיתוח גוף פורץ דרך

המסירות של החולם הגדול השתלמה בגדול, כאשר זכה בתואר “מר אולימפיה” בפעם הראשונה, בשנת 1970.

ניצחון זה סימן את תחילתה של דומיננטיות שלו בתחום, שזיכתה אותו בתואר היוקרתי הזה שבע פעמים (בנוסף לתארים אחרים).

הצלחתו של שוורצנגר בפיתוח הגוף העידה לא רק על יכולתו הפיזית אלא הוכיחה גם את כוחו המנטלי, הבנוי מחומרים דוגמת נחישות ואמונה עצמית.

המעבר להוליווד

לאחר שכבש את עולם פיתוח הגוף, ארנולד הפנה את עיניו לעבר אתגר חדש: הוליווד. המבטא האוסטרי ומבנה הגוף הכבדים שלו נתפסו בתחילה כמכשולים, אך שוורצנגר סירב להתמסר לטיפוס ה”נכשל”…

מתוך נחישות ומאמץ בלתי פוסקים, הוא פרץ דרך, והפך לאייקון הוליוודי עם תפקידים בעשרות סרטים, חלקם שוברי קופות, כמו “הטורף”, “תאומים”, “שליחות קטלנית”, ועוד רבים וטובים.

הכניסה לזירה הפוליטית

מסעו של ארנולד קיבל תפנית בלתי צפויה כאשר נכנס למערכת הפוליטית, ובסופו של דבר הפך למושל קליפורניה.

היכולת שלו לנווט בעולם המורכב של הפוליטיקה העידה לא רק את יכולת ההסתגלות שלו אלא גם על מחויבותו ליצירת שינוי חיובי – חברתי, אזרחי, פוליטי. 

כהונתו של שוורצנגר כמושל חיזקה אף יותר את התפיסה שאפשר להתרומם מכל נסיבות ולהנהיג אנשים אחרים באופן שלפחות מצטייר כהגון וישר. 

אז כמשקיעים – מה ניתן ללמוד מסיפורו של שוורצנגר?

חוסן מול מצוקה

המאבקים המוקדמים של שוורצנגר והאתגרים שעמד בפניו במעבר למדינה חדשה מדגימים את חשיבותו של החוסן האישי שלנו כבני אדם.

בעולם ההשקעות – בשוק ההון ובאפיקים האלטרנטיביות לשוק ההון – אתגרים בלתי צפויים הם גם בלתי נמנעים…

הסיפור של ארנולד מלמד אותנו שניתן להתמודד עם הסערות ואף להגיח חזקים יותר בצד השני.

מרדף בלתי פוסק אחר יעדים

מגיל צעיר ארנולד הציב לעצמו יעדים שאפתניים ופעל בנחישות להשיגם. החתירה הבלתי פוסקת הזו להצלחה היא שיעור חשוב גם עבורנו כמשקיעים המחפשים דרכים, אפיקים, חלופות… מה עלינו לעשות? להגדיר יעדים ברורים, להישאר ממוקדים ולהתמיד.

יכולת הסתגלות וגמישות

היכולת של שוורצנגר “לדלג” בין תחומי עניין – מפיתוח גוף למשחק ומשם גם לפוליטיקה – היכולת הזו (כמו גם ההצלחות שקצר!) מדגישה את חשיבותה של הסתגלות.

בנוף הדינמי של השקעות חשובה הגמישות והפתיחות. הן אלה שיאפשרו לנו להבחין בהזדמנויות חדשות ולהגיע לתוצאות בלתי צפויות, ומתגמלות…

אמונה עצמית

האמונה העצמית הבלתי מעורערת של ארנולד הקפיצה אותו לגבהים שנראו בלתי סבירים לרבים.

בעולם הפיננסים וההשקעות, האמונה שלנו בדרך שסללנו לעצמנו, ביעדים שהגדרנו וביכולות שלנו להגיע אליהם – האמונה הזו היא המנוע הראשי שלנו; המנוע הפנימי שמניע גם את הגלגלים האחרים, החיצוניים, בדרך להגשמת אסטרטגיית ההשקעות ששרטטנו.

ולסיכום – קווים לדמותו של מסע ייחודי

מסעו של ארנולד שוורצנגר, שהתחיל בנופים שסועי המלחמה של אוסטריה ועבר דרך פסגות ההצלחה בתחומים השונים שבחר להשקיע בהם, המסע הזה הוא “מגדלור של השראה” עבור משקיעים המנווטים בים הגלי של הכסף. 

הרב-גוניות של ההצלחות שלו מלמדת על כוחן של גמישות ומחויבות, בפרט כשהן שזורות זו בזו.

כמשקיעים, אנחנו בוחרים לאמץ את הסיפור של האיש הגדול הזה (תרתי משמע) כמקור למוטיבציה אמיתית, סיפור שמזכיר לנו שהצלחה לא שמורה רק למי שמתחיל “עם כפית זהב בפה”, אלא לאלה שמעזים לחלום ובעיקר מעזים להגשים.

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש