“סיפורים מהחיים” – זוג ההייטקיסטים שניצל את הקורונה כדי להתקדם לחופש כלכלי

הם הרוויחו יפה, אבל הכסף שלהם העלה אבק בבנק. כשזוג הייטקיסטים החליט שבת הזוג תלמד איך להשקיע, הם הצליחו דווקא במשבר הקורונה להשתחרר מהפחד מנטילת הלוואות והגיעו לחיים בבית חלומותיהם, בזמן שהכסף עובד בשבילם

פוטנציאל לא ממומש

דנה ואדם (שמות בדויים), זוג באמצע שנות הארבעים שלו. גרים עם שלושת ילדיהם ביישוב חביב באיזור השרון. מדובר בשני היי-טקיסטים חרוצים, שעובדים כבר שנים רבות קשה מאוד ומרוויחים סכומים מכובדים בכל חודש, שתמיד האמינו בהשקעות, ובעיקר בנדל”ן. למרות המשכורות הגבוהות, והעובדה שהם חוסכים כל חודש, הם לא היו בדרך להגשמה עצמית ולא מימשו את הפוטנציאל.

האמונה היתה גדולה, אבל עשייה לא היתה שם. הם לא היו פנויים מחשבתית לנושא. מירוץ החיים, העבודה האינטנסיבית ובעיקר הפחד מהפסד הניעו אותם. לאט לאט, הצטברו להם סכומי כסף יפים בחשבון הבנק וההתלבטות היתה גדולה. מאוד התחשק להם לשדרג את ביתם, אבל מחיר השדרוג לא הרגיש הגיוני. מבחינתם ולתחושתם, מהלך כזה גובל בחוסר אחריות כלכלית. בינתיים, הימים עוברים והכסף ממשיך להצטבר ולעלות אבק בבנק.

ההבנה שצריך

בשלב מסוים, הם מבינים כי הסיטואציה לא הגיונית. מבינים שחייבים לעשות משהו. אבל מה? ואיך? הפחדים מניעים אותם וגם ההבנה שבשביל שהם יצליחו להגיע לעשייה הם צריכים ללמוד את הנושא ולהתעמק בו.

דנה בדיוק סיימה פרויקט גדול בעבודה. היא מחליטה שזו נקודת זמן נהדרת לבחינה מחודשת של הקריירה המקצועית שלה. הם מחליטים שדנה תיקח פסק זמן ותנצל אותו, בין השאר, ללמידת תחום ההשקעות ומציאת אלטרנטיבות טובות לכסף השוכב בעו”ש.

התנעת הלמידה

דנה מתחילה תהליך של למידה והעשרה, צורכת תכנים. היא הצטרפה לקבוצות פייסבוק רבות וחיפשה חומרים מקצועיים רלוונטיים באינטרנט. היא מבינה מה היא לא רוצה לעשות עם הכסף, אבל עדיין לא מפצחת את המשוואה לאסטרטגיית השקעות הנכונה למשפחה.

בשיטוטיה היא קוראת תכנים באתרי אינטרנט ולומדת את נושא ההשקעות. היא מתלבטת בעיקר לגבי אסטרטגיה, ולא ביחס להחלטות פרטניות על מוצרי השקעה. זו אחת הסיבות שבגינן הם לא התחילו להשקיע. הם חיפשו לייצר לעצמם תכנית עבודה מסודרת, עם אופק ברור, פחות שליפות מהבטן.

דנה מספרת בהתלהבות לאדם על הזוג החביב מבנימינה, שעליו קראה, ועל הדרך המדהימה שהוא עשה. אדם לא פוסל אבל עדיין קצת סקפטי. היא מחליטה לקבוע איתנו פגישה. לקראת השיחה המשותפת, הם מכינים יעדים ומטרות.

פגישה והעלאת הילוך

הפגישה איתנו הייתה נקודת מפנה חשובה בעלילה. במהלכה חשפנו אותם לעולם של השקעות אלטרנטיביות. כאן כבר נדרש שינוי תודעתי ותפיסתי של הדברים שעליהם הם גדלו. כפי שהרבה מאיתנו חונכו, גם התפיסה שלהם היתה שהלוואות זה דבר רע. כפי שכתבנו בבלוג זה בעבר, יש חובות רעים ויש חובות טובים המתועלים להגדלת ההון וההכנסות.

הם למדו באופן עצמאי מהי פוליסת חיסכון ובאופן כללי הם הבינו שאומנם יש להם כסף בעו”ש, אבל במינוף נכון הם “שווים” אפילו הרבה יותר. הם ידעו שללא נטילת הלוואות הם יוכלו גם להתקדם, אבל שזה לא יהיה אותו דבר. בפגישה גם דיברנו על הבית שהם שאפו אליו. יחד הבנו שהשאיפה היא לא בגדר חלום (על אף העלויות הגבוהות), שאין שום סיבה שהם לא יגורו בבית כזה, אבל גם שאין שום סיבה לקנות בית כזה — ניתן גם לגור בו בשכירות.

בסופה של הפגישה הם הבינו איך בעשייה נכונה הם יכולים להגיע די מהר ליעדים שהציבו. לראשונה, הם התחילו להרגיש ביטחון ואמונה שאולי מצאו את דרך ההשקעות הנכונה להם. ההשראה שהם שאבו מהסיפור שלנו הפכה פתאום מוחשית, הגיונית  ויפה — אז למה בעצם לא להעתיק ולשכפל אותה?

הדרייב לעשייה היה גבוה. והיה גם תקציב.

עכשיו הם צריכים רק לבחור את ההשקעות הנכונות ולצאת לדרך. הם התחילו להיפגש עם גופי השקעה, והגיעו כדי ללמוד וגם לעשות. לאט ובזהירות.

הווירוס שהאיץ

ואז הגיע הווירוס מסין, שקצת שיבש לכולנו את החיים. אבל לא הוא יעצור את דנה ואדם בהשקעותיהם. הקורונה נתנה האצה רעיונית למהלכים שהם התחילו לבצע, בשל טילטול מוסכמות החיים של כולנו. היא דווקא חידדה עבורם את הצורך במקורות הכנסה יציבים, העניקה חיזוק נוסף לדרך שבה הם הלכו.

דנה המשיכה ללמוד, להתעניין ולהיפגש עם גופי השקעה פוטנציאליים. היא הצטרפה לכנסי אונליין של גופי השקעות שצברו תאוצה במיוחד בתקופת הקורונה, בשל הנחיות ריחוק וסגר. בזכות האונליין היא יכלה להיות נוכחת ביותר ויותר כנסים ותהליך הלמידה שלה הואץ.

דנה ואדם השתמשו בכסף הצבור וגם עשו מינופים חכמים שסייעו להם להגדיל את בסיס ההון שלהם. לדנה היה הרבה זמן להמשיך ללמוד, לחקור, לשאול והיא ניצלה אותו היטב למציאת ההשקעות הטובות והנכונות להם.  מפה לשם, עוד השקעה ועוד השקעה. ויש להם כבר מספר דו ספרתי של פרויקטים שהם הם משקיעים. כעבור כמעט שנתיים מהיום שהתחילו במסע, יש להם תשואה פירותית רבעונית בחלק מההשקעות והם אפילו כבר מתחילים לראות פרויקטים שמגיעים לשלב הסיום ונהנים מהקרן והתשואה שהצטרפה אליהם.

ומה עם הבית עליו חלמו אתם שואלים? אז כן, הם גרים עכשיו בבית חדש שאליו שאפו וכיוונו, אבל בשכירות. גם חיים בבית שתמיד רצו וגם שיחררו את ההון שלהם שיעבוד עבורם. והוא עובד קשה.

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש