“סיפורים מהחיים”: פתאום בגיל 46, רווקה עם עבודה רגילה, להתחיל להשקיע?!

כשקיבלנו לשיחה את רוית, רווקה שכירה שחיה מ־11 אלף שקל בחודש, אבל ללא שמחה ועניין אמיתיים, היה ברור שהיא במצב של שיוט בחיים. אחרי שהשתתפה בכינוס שלנו, שבו חלקנו את השינוי שעברנו בחשיבה על השקעות — היא עלתה על דרך השינוי לעבר הכנסה פסיבית, ביטחון עצמי ותחושת מסוגלות.

זהו סיפורה.

רבים וטובים הצליחו להתגבר על חששות, פחדים, אמונות מגבילות ושאר חסמים, שאנחנו נוטים לעטות על עצמנו כחליפות הגנה מפני החיים, ולעשות שינויים משמעותיים בחייהם. בחלק מהסיפורים האלה רצינו לשתף כדי לתת טעימות ממה שאפשר להשיג ולקבל אם מערערים קצת על “הדרך המקובלת”.

את רוית (שם בדוי) הכרנו בקיץ 2019. היא שמעה את הסיפור האישי שלנו בפודקאסט שבו התארחנו ולדבריה הרגישה שאנחנו “מדברים אליה”. רוית, בת 46, סינגלית ללא ילדים, גרה בצפון הארץ, היא בעלת השכלה אקדמית, נעימת שיחה ולבבית מאוד. כשנפגשה איתנו לראשונה היא שידרה לנו “תקיעות”. באותם ימים היא עבדה בחברה גדולה, בתפקיד ייצוגי וזוהר לכאורה, אך היה ברור מדבריה שהיא עובדת שם כדי לחיות, או נכון יותר — כדי לשרוד. לא היו זוהר או הילה בדבריה, כשתיארה את מקום עבודתה. גם לא היה קשר בין עבודתה לבין השכלתה האקדמית.

רוית, כמו רבים אחרים, התפרנסה בנוחות יחסית והיתה במצב של “שיוט בחיים”. מעבירה את חייה בהילוך נמוך, משתכרת כ-11 אלף שקל בחודש נטו ומצליחה לחיות עם הסכום הזה. לא חורגת ממנו. משלמת את המשכנתא בזמן, חיה בצניעות. בסך הכל, מה רע?

רוית במרדף אחר הגשמה עצמית

אך מתחת לפני השטח משהו בער בה. היא רצתה יותר. יותר לעצמה, יותר לתת מעצמה לאחרים. להתפרנס ממשהו שמרגש ומשמח אותה. משהו שיעשה לה טוב בנשמה. הפריע לה שהיא מתפשרת, שהיא נדחקת לאזור נוחות שלא באמת היה לה נוח בו. אבל הבערה הפנימית התנגשה כל הזמן עם “חסמי החיים”, כל אותם דברים שהביאו אותה לנתב את חייה לנקודה שבה היא נמצאה. לצד החסמים גם לא היה לה מושג איך אפשר אחרת, ואיך אפשר לזוז על לוח השחמט כמו פרש ולא כמו רגלי.

כשרוית שמעה אותנו מספרים על השינויים שחוללנו בחיים האישיים שלנו, היא אזרה אומץ ויצרה אתנו קשר. בפגישה הראשונה איתה, היא היתה נרגשת מאוד ומבולבלת מעט. ביקשנו לשמוע ממנה למה היא מייחלת מבחינה אישית ומבחינה פיננסית. לא היה לה קל לומר בקול רם מה היא רוצה שיהיה בחיים שלה, כי עד אז היא היתה עסוקה בכיבוי הבערה הפנימית בבטן, ולא עסקה כלל בהרחבת התודעה וגבולות הגיזרה של רצונותיה בראש. ממש כפי שאנחנו היינו במקום הזה בדיוק, לפני שמונה שנים.

בסוף השיחה היא הצליחה לייצר לעצמה מפת דרכים תיאורטית, שדרכה יכולה היתה לדמיין את עצמה במקום אחר לגמרי. מקום שבו ההון העצמי שלה מושקע, ומניב לה הכנסות פסיביות בגובה ההכנסות שלה היום משכר עבודתה; מקום שבו היא יכולה להרשות לעצמה לעצור הכל ולמצוא תחומי עניין וסיפוק בחייה, גם אם העיסוק בהם לא יכסה את הוצאות המחיה שלה. היא תהיה במקום של בחירה ולא של הכרח.

בסיום הפגישה הראשונה שלנו הזמנו אותה לכנס משקיעים, שקיימנו כמה ימים לאחר מכן בתל אביב. רוית, לראשונה בחייה פעלה ללא ידע מוקדם, יצאה בשעת בוקר מוקדמת מביתה בצפון והגיעה לכינוס. היא לא ידעה למה לצפות. אחרי הכנס היא היתה במקום אחר. דפוס החשיבה שלה השתנה. היא שלחה לנו אחרי הכנס הודעה ארוכה ונרגשת שתוכנה העיד שמשהו טוב מתחולל אצלה.

כך נשאבה רוית להעמקה ולימוד של האפשרויות העומדות לרשותה בדרך להשגת יעדיה. היא הבינה שאין כאן קסמים, ואין קיצורי דרך, אבל כן ישנה דרך וישנה מתודולוגיה שיכולות לאפשר לה לבצע מהלכים עם ההון והנכסים שצברה ותצבור במהלך השנים הקרובות, כדי להשיג את יעדיה.

תודעת ההשקעות הפכה אצל רוית לאמונה וביטחון עצמי

בעצתנו, רוית התחילה ב”הוכחת היתכנות” עבור עצמה. היא הקציבה סכום ראשוני, נמוך בתור התחלה, מתוך ההון הנזיל שעמד לרשותה. לפני כשלוש שנים היא ביצעה את ההשקעה הראשונה שלה — הפקדת כספים בפוליסת חיסכון באחת מחברות הביטוח הגדולות.

לצד השינויים בצורת החשיבה שלה על השקעת ההון שלה, רוית החלה לשנות את הליכותיה ומנהגיה. פתאום היא האמינה בעצמה יותר, פתאום היא התמלאה ביטחון עצמי, ותחושת מסוגלות ועוצמה החלו ללוות אותה. היא נהגה לשתף אותנו כל העת בהתפתחותה האישית והתקדמותה. לא זו בלבד, בהמשך רוית פרשה את חסותה על האחיינית שלה, והחלה ללמד אותה ולשתף אותה בתבונה הפיננסית שהתגלתה לה באמצע החיים. האחיינית מצדה זוכה לקבל חינוך פיננסי שאינו ניתן לה בשום מסגרת של חייה.

רוית הופכת למשקיעה נחושה שפועלת למען עתידה

כך, לאחר שביצעה השקעה ראשונה, וגילתה שהשמים לא נפלו, רוית המשיכה וביצעה בהדרגה שורה של מהלכים פיננסיים, שנועדו כולם לשרת את היעדים שלה. יעדים אלה, היא יודעת, יושגו על פי התוכנית, רק לאחר כשבע שנים. היכולת של רוית לדמיין את עצמה מגיעה ליעדים שהציבה לעצמה בשיחה הראשונה אתנו, אי שם בקיץ 2019, היא שדוחפת אותה כל העת ללמוד, לשאול, לחקור ולעשות.

היום, יותר משנתיים לאחר היציאה לדרך, רוית שינתה גם את אורח חייה. עזבה את מקום עבודתה התובעני, עברה למגורים בשכירות ביישוב קטן ומצאה עבודה שמתאימה הרבה יותר למידותיה ואישיותה. במקביל לשינוי המשמעותי בחייה, מתגלגל לו מנגנון של השקעות שצפוי, על פי התוכנית, גם ליצור לה חומת ביטחון כלכלית שתלך ותגבה עם השנים. כך, שינוי כלכלי שאותו החלה יאפשר לה להגשים מטרות אישיות ועצמיות. רוית עוד לא הגיעה ליעד, אבל היא בהחלט רואה אותו מתקרב.

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש