עיקרי מודל ההשקעות שלנו ולמה כל כך חשוב לפזר השקעות?

לא פעם אנחנו נשאלים מדוע אנחנו נוקטים גישה של פיזור השקעות ולא מעדיפים לרכז את כל ההון בהשקעות שמניבות את התשואות הגבוהות ביותר.

אכן שאלה טובה במיוחד לנו השואפים למקסם תשואות מהכסף שלנו (והכסף הממונף שלנו).

במהלך השנים וככל שאנחנו נחשפים ומעמיקים את הידע הפיננסי שלנו אנחנו מבינים שבעולם של הזדמנויות בלתי מוגבלות חשוב לשמר על אסטרטגיית השקעות מושכלת וברורה ולדבוק בה לאורך זמן.

האסטרטגיה שלנו נבנתה מלימוד מתמשך והרבה התנסויות והתעצבה לכדי מודל שנועד לשרת את המטרות שלנו:
לקנות את הזמן שלנו ולהיות אלה שמנהלים אותו. מכאן נולדה ההבנה שכל ההשקעות שלנו תהיינה פאסיביות.
להגן על הקרן שלנו ככל הניתן. מכאן נולדה ההבנה שאת מירב המאמצים שלנו אנחנו משקיעים בבחירת השותפים שלנו להשקעות.

לייצר תשואה עודפת על הכסף מתוך בחירה של אפיקי השקעה סולידיים יחסית וכאלה המייצרים אלטרנטיבה לשוק ההון. מכאן נולדה ההבנה שאנחנו נבנה את מרבית תיק ההשקעות שלנו על נדל״ן ובשל מחירי הנדלן בארץ פנינו לנדלן בחצי הכדור המערבי.

ולמה דווקא נדל”ן?

מוצר עם ביקוש קשיח.

מוצר שערכו עולה ומשתבח עם השנים.

מוצר שניתן לרכוש בכספים שהם לא שלנו (other people money).

מוצר שמייצר תזרים שוטף ויכול לשחרר לנו את הזמן שלנו מהצורך לעמוד בפקקים בדרך לעבודה.

מוצר שבבחירת שותפים ראויים יהווה השקעה פאסיבית.

אז כשיש אסטרטגיית השקעות ברורה שמונעת מתוך מטרות לטווח ארוך, נותר רק לדבוק בה ולהשקיע על פיה.

ובכל זאת, איפה הפיזור כאן, הכל נדל”ן בחו”ל? זה פיזור מספיק?

אכן שאלה שמעסיקה אותנו כל הזמן והתשובה אליה ברורה לנו ומורכבת מכמה מנגנוני הגנה.

  1. ההשקעות בנדלן בחו״ל תהיינה רק בעולם העשיר – ארה״ב ומערב אירופה.
  2. נדאג לפיזור מתמיד בבחירת ״שחקני האלפא״ שלנו, לפיזור גיאוגרפי ולפיזור סקטוריאלי. כלל האצבע שלנו אומר שלעולם לא נשקיע יותר מ-20% מההון אצל שחקן אחד, מרשים, מבטיח ומשכנע ככל שיהיה.
  3. לצד הפורטפוליו הנדלני שמכיל 70%-80% מההון שלנו, נפעל להשקיע את יתרת האחוזים בעולמות שלא יהיו בקורלציה ישירה לנדלן בחו״ל (וברור שלא יהיו בקורלציה ישירה לשוק ההון) וכמובן שיעמדו בתנאי הסף שלנו – בחירת שותפים חזקים, ותיקים, אמינים, שינהלו את ההשקעות שלנו. כדוגמת מסחר באמזון, קרנות הון, מכשירי השקעה שיקליים ועוד…
  4. למעשה, אפשר לומר שלצד ה״רפתות״ הנדלניות שלנו המפוזרות גיאוגרפית ומנוהלות ע״י מספר ״רפתנים״, אנחנו מחפשים גם ״לולים״, ״מטעים״ ו״שדות״ שיש ביקוש מתמיד לתוצרת שלהם והם יתנו לנו תזרים מזומנים רציף וקבוע. בצורה כזאת אנחנו מגדילים את מעגלי הפיזור ובכך גם את ההגנה על ההון המושקע שלנו.

זאת אסטרטגיית ההשקעות שלנו. היא כנראה לא מושלמת אבל היא עובדת לנו טוב ומספקת לנו את הסחורה – תזרים כספי, רציף הולך ומתרחב בעולם תזזיתי והפכפך.

נסיים בחיזוק שקיבלה האסטרטגיה שלנו מבחור רציני (לא כמונו), הארי מרקוביץ’, זוכה פרס נובל לכלכלה ואבי תיאוריית “החזית היעילה”, שמצוטט כמי שאמר: “Diversification is the Only Free Lunch in Finance”.

בתיאבון לכולם ופיזור חכם.

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש