קצב עלייה של 20% בשנה? הילד צעק: “המלך הוא עירום”

בסיפור הילדים המפורסם של הסופר הדני, הנס כריסטיאן אנדרסן, “בגדי המלך החדשים”, מסופר על איך המון שלם מעדיף ליישר קו עם המוסכמות החברתיות ומעדיף שלא לומר בפני המלך, שהבגדים שהוא כביכול לובש, לא קיימים. עד שמגיע ילד אחד ומעז לומר בקול רם את מה שכולם חושבים – “המלך עירום”.

הסיפור מלמד אותנו עד כמה קונפורמיזם הוא דבר מסוכן, עד כמה אסור לנו להיות שבויים במציאות מדומה, שמוסכמת על כולם. 

מהסיפור הזה אפשר להסיק הרבה גם על המתרחש בשוק הדיור בישראל בשנים האחרונות

לזוגות צעירים רבים מכרו חלום. שזרו להם כל כך עמוק באתוס ובתת מודע שהם חייבים לקנות דירה, עד שזה בלתי נמנע עבורם לא לעשות כן. הם חייבים ללכת עם העדר, יעלה כמה שיעלה. הרעיון הזה נמצא חזק כל כך בתודעה של רבים מאיתנו, עד שזה הפך לחלק מהאתוס הישראלי. נכון, המחירים יכולים להמשיך לעלות ולעלות, איש אינו יודע עד מתי.

קצת נתונים על הזינוק במחירי הדיור והנדל”ן

מדד המחירים לצרכן של חודש מרץ 2022 הצביע כי מחירי הדיור עלו בשנה האחרונה ב-15.2%. עם העלייה החדה במדד תשומות הבנייה ובנהירה לרכישת דירות בחודשים האחרונים, הערכות מדברות על קצב עלייה של 20% בשנת 2022. בינתיים, עוד דלק נשפך למדורה: תכנית “דירה בהנחה” של הממשלה תאפשר רק לאחוזים בודדים מהזכאים לרכוש דירות בהנחה. תחושת ההחמצה ואובדן ההזדמנות, מביאות עוד ועוד רוכשים אל קצה גבול היכולת הכלכלית, כשעליית הריבית במשק, ככל הנראה רק התחילה. מה שכמעט בטוח שאין כמעט מי שאומרים לאותם זוגות או רוכשים שהמלך הוא ככל הנראה עירום.  

גם אנחנו היינו שבויים באותה קונספציה תקופה מסוימת. במשך שנים לא מעטות היו בבעלותנו דירות. הלחץ סביבנו לרכוש דירה הוא בלתי פוסק ומגיע מכיוונים רבים. החל מהמשפחה, חברים, תקשורות והסביבה כולה. “טבעי” מאוד היה לקנות בית עם מינוף עצום ויקר ולהכנס ל”מסלול הבטוח” של 30 שנות שיעבוד פיננסי ומחשבתי. לשמחתנו הבנו שמדובר בטעות, ושאת הכסף שלנו עדיף להשקיע באפיקי השקעה אחרים. שכרנו דירה במקום שאנחנו בחרנו לחיות ואת כספנו השקענו בצורה נבונה הרבה יותר. 

מדהים אותנו לחשוב שזוג צעיר שרוצה היום לקנות דירת 5-4 חדרים במרכז צריך לשלם מעל 2.5 מיליון שקל, וגם זה במקרה הטוב. מדובר במצב לא פשוט, שמשבש לו את החיים וגוזר עליו לחיות עם משכנתא חונקת ולהחזיר בחודש סכומי עתק, במונחים של כלכלת הבית. המשכנתא הזו צפויה להתייקר עם עליית מדד המחירים לצרכן ועליות הריבית. כך שההחזרים המשולמים כעת של המשכנתא, ככל הנראה לא מייצגים. טירוף לכל דבר.

קריאת השכמה?

בימים האחרונים, בנק ישראל העלה את הריבית ל-0.35%, כשההערכות מדברות שזו רק ההתחלה. גזרה לא פשוטה נוספת שמוטלת על נוטלי המשכנתאות. 

אולי העלאת הריבית, תהווה קריאת השכמה לכל הצעירים, שחולמים על רכישת דירה, כי סיפרו להם שזו הדרך הנכונה עבורם. קריאת השכמה שאולי תעיר אותם מהחלום ותחדד אצלם את ההבנה, שרכישת דירה במחירים גבוהים כל כך היא לא בשבילם.

זה ניפוץ של אתוס שהיסודות שלו כל כך חזקים ומושרשים בחברה הישראלית. הסיבוב הזה על הגב של הצעירים הוא גם תעודת עוני למדינת ישראל, שלא השכילה להקנות לנו חינוך פיננסי והבנה בניהול חסכון והשקעות.

לרוכשי הדירות העתידיים אנחנו מציעים לבחון לפני החלטת רכישת הדירה את האופציה הבאה: תשקיעו את הכספים שלכם, במקום ברכישת דירה, באפיקי השקעה מגוונים, שיוכלו לייצר לכם הגדלת הון ותזרים, תוך עלויות מימון זולות בהרבה מהמינוף הכרוך במשכנתא עבור רכישת נכס למגורים. ככה תהיו מוכוונים למטרת הגדלת ההון העצמי ושדרוג מתמיד של רמת החיים מתוך תכנון והבנה.

אז נכון, ההשקעה באפיקים אלו דורשת ידע מסוים, גיבוש תוכנית מסודרת וקביעת אסטרטגיה ומטרות, שיאפשרו לכם ליצור מקורות הכנסה פסיביים, דבר שמצריך לעשות שיעורי בית ולהתעדכן בנעשה באופן תמידי. עם זאת, כשהיום יש כל כך הרבה מקורות לצבור ידע, החל מספרים, אתרים, סרטונים פודקאסטים ומה לא? המלאכה הזאת הופכת לקלה הרבה יותר, ובסופה יכולה להניב לכם רווחים משתלמים וגמישות רבה.

אנחנו יודעים שהגישה שלנו פחות פופולרית, אבל אנחנו כותבים ומדברים תמיד על מהלכים שעשינו בעצמנו בחיים שלנו ומהתוצאות שלהם נגזרת השקפת העולם שלנו. אנחנו מרגישים לפעמים קצת כמו הילד מסיפור הילדים המפורסם, חשים צורך לצעוק בכיכר העיר מול כולם: “המלך עירום”.

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש