“שלוש ארבע לעבודה” – מה אפשר ללמוד מהספר “4 שעות עבודה בשבוע”? (#9)

פרק 9

“4 שעות עבודה בשבוע”, שחיבר טים פריס (2007), מאתגר את התפיסה המודרנית, אך המסורתית, של ימי עבודה בני שעות קבועות וארוכות (“Working nine to five” ומעלה…).

הוא מספק שורה של אסטרטגיות להשגת חופש כלכלי ויצירת חיים מלאי סיפוק תוך הקדשת מספר מינימלי של שעות לעבודה המכניסה עצמה.

לאורך הספר פריס חולק את התהליכים האישיים והמקצועיים שעבר בעצמו – כשכיר, כיזם ולבסוף גם כמי שהצליח להגשים את חלום החופש הכלכלי ומי שחי חיים המכונים היום “נוודות דיגיטלית”.

מוזמנים לקרוא את סדרת המאמרים שלנו, העוסקת בעיקרי התובנות שניתן ללמוד מהספר החשוב הזה (הפרקים זמינים במקביל גם בערוצי הפודקאסט והיוטיוב שלנו).

פרק הסיכום

אז מה היה לנו?

ארבעה שלבים בדרך לארבע שעות עבודה בשבוע – הגדרות, זמן, אוטומציה, שחרור. ההגדרות הן הבסיס שעליו מונחים “מעצבי אורח החיים” שלנו: זמן, הכנסה (כשהאוטומציה היא הכלי ליצירת ההכנסה הפאסיבית) וניידות (שהיא הביטוי של תפיסת השחרור).

הבנו ש“העשירים החדשים” הם אנשים שמנסחים לעצמם את מטרותיהם באופן ברור ומפורט (לעומת “הדחיינים”, שמדברים באופן כללי על עניינם בהרבה כסף ובפרישה מוקדמת).

למדנו מהם “הכללים לשינוי הכללים” – עשרה עקרונות תודעתיים, העוסקים ביחס לכסף, לעבודה, לפרישה ועוד, שאימוץ שלהם יכול לייצר לנו מציאות משופרת.

קיבלנו כלים מעשיים להתמודדות עם פחדים וספקות, שהם חלק בלתי נפרד מהדרך.

הבנו שלא מספיק רק לרצות, צריך גם להגדיר מטרות ממוקדות ומדויקות, ובהתאמה – לגבש תוכנית עבודה ברורה, המורכבת מהחלומות שלנו ומ”תג המחיר” שלהם (גם המהלכים הנדרשים וגם העלויות הנדרשות).

בכל הנוגע לזמן – למדנו שאפקטיביות ויעילות זה לא בדיוק אותו הדבר, למדנו שאנחנו חייבים להגדיר את סדר העדיפויות שלנו ונחשפנו לכלים שיכולים לסייע לנו לנצל את משאב הזמן בצורה מיטבית ולצמצם את השפעתם של גזלני הזמן.

בעניין ההכנסה, שהיא לב העניין – למדנו על שיטת האוטומציה, או מיקור החוץ, כאחד הכלים המרכזיים למימוש העצמאות הכלכלית.

בהקשרי הניידות – נחשפנו לזווית הסתכלות מעניינת על חופש; אימוץ עקרון הניידות הוא אימוץ אורח חיים שמאפשר לנו לחיות את החיים במלואם, ללא תלות בגורמי קבע כאלה ואחרים, בראשם מקום עבודה פיזי ושעות עבודה מוגדרות.

זהו. ארבעה שלבים הכוללים את כל העושר הזה, בדרך אל העושר, אל העצמאות הכלכלית.

מה עושים עם הזמן?

ואחרי כל זה,  בדפיו האחרונים של הספר פֶריס עוסק בתרחיש המיוחל – הבעלות על הזמן, שאליה מגיע למעשה מי שהגיע ליעד הנכסף של ארבע שעות עבודה שבועיות…

אז מה עושים עם הזמן שהתפנה? איך ממלאים אותו בכל טוב, שגם עושה טוב? מהי משמעות החיים…?! שאלות גדולות, אבל חשובות. המסר של פֶריס כאן מעניין וחשוב, בעינינו, לא פחות מההגעה אל היעד: גם בתהליך של הגדלת ההכנסות וגם לאחר שיוצרים משכורות נוספות ובעלוּת מלאה על משאב הזמן, גם אז כדאי לחשוב על עשייה ועל יצירת משמעות. משמעות החיים מבחינתנו היא השילוב שבין הנאה מהחיים, למידה בלתי פוסקת, ועזרה לאחרים. בעינינו, אלה בהחלט יעדים משמעותיים ששווה לחיות אותם, ובשבילם. זה גם חלק גדול ממשמעות החיים עבורנו.

אנחנו מזמינים אתכם לנסח לעצמכם את המשמעות שלכם, את המטרות שלכם, ואת הדרך אליהן, שעוברת ביצירת הכנסות פאסיביות. קחו את ארגז הכלים האיכותי של פֶריס, שלבו עם כלים נוספים בעולם השפע, בצעו את ההתאמות הרלוונטיות אליכם, וצאו לדרך!

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש