״חושבים ומתעשרים״ – סדרת מאמרים על בסיס הספר ״חשוב והתעשר״ (#10)

פרק 10

“חשוב והתעשר”, מאת נפוליון היל (1937) מספר את סיפורם של יזמים מצליחים דוגמת הנרי פורד, תומס אדיסון ואנדרו קרנגי.

על בסיס או באמצעות הסיפורים האלה משרטט היל פילוסופיה שלמה של הצלחה פיננסית – הוא לא עוסק ישירות באסטרטגיות השקעה והצמחה של כסף, אלא מניח תשתית תודעתית שתאפשר את התהליכים האלה.

מוזמנים לקרוא את סדרת המאמרים שלנו, העוסקת בעיקרי התובנות שניתן ללמוד מהספר החשוב הזה (הפרקים זמינים במקביל גם בערוצי הפודקאסט והיוטיוב שלנו).

פרק עשירי – המסתורין של ההמרה המינית

העיקרון העשירי בפילוסופיה של היל נקרא “המסתורין של ההמרה המינית”. לרגע יכול להיות שניבהל או נירתע בגלל המבוכה שאולי אוחזת בנו לשמע הכותרת הזו, אבל אפשר להירגע; חינוך מיני – שהוא שיעור חשוב בפני עצמו – לא יהיה כאן. אבל כן תהיה כאן הצבעה על חיבור מעניין בין יצר המין ורגש האהבה לבין יצירתיות, הקשורה בין היתר לעושר. זו באמת זווית הסתכלות וניתוח קצת שונה, אבל לגמרי שווה האזנה. אולי דווקא בכלל השוני. 

אז מה על הפרק הזה בעצם?

היל מדבר על יצר המין כמנוע של “שלושה כוחות גנוזים” ומצמיחים: הנצחת המין האנושי, שמירה על הבריאות ויצירת שינוי או תנועה – מבינוניות לגאונות. הכוח האחרון קשור לעולם העושר שלכבודו התכנסנו, ובו נתמקד. לטענת הכותב, המחקרים שערך הוכיחו שהתשוקה המינית היא גורם המפַתח רמה יוצאת דופן של חדות, דמיון, אומץ, כוח רצון, דבקות במטרה ויצירתיות. אלה כל התכונות או היכולות שכנראה כבר מוכרות לכם כרכיבים במתכון העושר של היל.  

לשיטתו, כשיצר המין משולב עם רגש האהבה שהולך איתו יד ביד – התמונה בכלל עשירה יותר. תרתי משמע. שני האלמנטים האלה הם מספקים למוח האנושי גירוי חזק ביותר, גירוי שהוא בבחינת מנוע של יצירתיות ויצרנות; מנוע של התלהבות. כשהמחשבות זוכות לדלק בדמות הרגשות האלה, לצד מה שהיל מכנה “השאיפה הלוהטת” וגירויים נוספים שעל חלקם כבר דיברנו, אדם יכול להגיע לרמת חשיבה גאונית; חשיבה המתחברת ל”תבונה אינסופית” שכבר הזכרנו, שהמשמעות שלה היא עולם של השראה, של חוש שישי, של דמיון יוצר. 

ואיך כל זה קשור לעושר, אתם שואלים את עצמכם?

התשובה פשוטה. אנשים שחושבים כמו גאונים יכולים להיות גם האנשים שימצאו את דרכם אל העושר. ואנחנו עוסקים כאן במתכון – או באחד המתכונים, או למעשה ברכיבים שלו – בדרך אל העושר הזה. 

היל מפליג בפרק הזה לניתוח מרתק ומרחיב דעת של הקשר בין מיניות, אהבה ורומנטיקה לבין חשיבה גאונית ויצירת עושר. הוא מדגים את קביעותיו בשורה של “סיפורים מהחיים” – שורה של אנשים שתרמו להתפתחות האנושית ובמקביל הגדילו מאוד את רמת העושר שלהם, והתאפיינו בין היתר בשימוש מתאים ב”דלק” האהבה והמיניות. 

זיקוק

אנחנו כמובן ממליצים לכם בחום לקרוא את היריעה כולה, אבל אם ננסה לזקק את האמירות הלא שגרתיות שהיל מציף בפרק הזה, נתכנס לאמירות הבאות: 

  1. קצת כמו המילה “כסף”, גם המילה “מין” היא לא מילה גסה, אם מתייחסים אליה ולכל מה שהיא מייצגת בכבוד הראוי. זה נכון בהרבה הקשרים, וכנראה גם בהקשר המאוד לא מובן מאליו של עושר.
  2. כדאי לנו להיות מודעים ליכולת של האהבה והמיניות לחולל בקרבנו שינויים מצמיחים גם באופן שבו אנחנו חושבים. האהבה והמיניות יכולות לתרום המון לרמת היצירתיות שלנו. 
  3. אהבה זה החיים. גם בלי קשר לעושר, כדאי להתאהב ולהתמסר לאהבה. אבל אם ההיסטוריה מלמדת שהרגש הזה יכול להביא איתו גם עושר – אם רק מודעים לכך ולומדים להרחיב את ההשפעה הטובה של הרגש הטוב הזה – בכלל מדובר בהשקעה מצוינת. 

ובשתי מילים אחרונות – תאהבו ותתעשרו.

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש