״חושבים ומתעשרים״ – סדרת מאמרים על בסיס הספר ״חשוב והתעשר״ (#2)

פרק 2

“חשוב והתעשר”, מאת נפוליון היל (1937) מספר את סיפורם של יזמים מצליחים דוגמת הנרי פורד, תומס אדיסון ואנדרו קרנגי.

על בסיס או באמצעות הסיפורים האלה משרטט היל פילוסופיה שלמה של הצלחה פיננסית – הוא לא עוסק ישירות באסטרטגיות השקעה והצמחה של כסף, אלא מניח תשתית תודעתית שתאפשר את התהליכים האלה.

מוזמנים לקרוא את סדרת המאמרים שלנו, העוסקת בעיקרי התובנות שניתן ללמוד מהספר החשוב הזה (הפרקים זמינים במקביל גם בערוצי הפודקאסט והיוטיוב שלנו).

פרק שני – אמונה

נזכיר, שהפרק הראשון בסדרה שלנו עסק בכלל הראשון שסימן היל לכל מי שמתעניין בעושר כיעד, הכלל הבסיסי לכל התפתחות אנושית, והוא – שאיפה. רצון עמוק להשיג דבר מה. כהמשך טבעי לכך יעסוק הפרק השני באח התאום של הרצון העמוק – נושא האמונה

היל פותח את הפרק במשפט יפה: ״האמונה היא הרוקח הראשי של המוח״. כשאמונה מתערבבת במחשבה, קורה משהו מעניין מאוד. משהו רוחני, שאפשר לבחור שלא להאמין בו, אבל אז מתפספס כל העניין ודי חבל. הערבוב בין אמונה למחשבה יוצר חיבור מיוחד בין נפש להיגיון. ולפי היל, החיבור הזה הוא חלק חשוב בדרך של, או אל, העושר.

איך מפתחים אמונה?

קשה מאוד להסביר, אבל כנראה שברמה המעשית, ניתן ליצור רגש או הלך רוח כזה באמצעות עשייה; נקיטת מהלכים שקשורים ביצירת הרגלים, מחשבתיים ואחרים.

אם ננסה להיות קונקרטיים יותר, המטרה שלנו היא הרי להפוך את הרצון או את השאיפה לעושר – לערך הכספי של השאיפה הזו. כדי לממש את השאיפה אנחנו צריכים לשכנע קודם כל את עצמנו שאנחנו בכלל מסוגלים להשיג את היעד הזה. הרי אם לא נהיה משוכנעים, איך נשכנע את העולם? איך נצליח לממש יעדים ״בשטח״?

מסע השכנוע העצמי הוא כלי המשרת את האמונה. האמונה, כרגש חיובי, מעבירה לתת המודע שלנו מסרים חיוביים – בדמות השכנוע העצמי – ומשם התהליך המחשבתי-רגשי יכול להפוך למעשה. ובמקרה שלנו – להון. 

תת המודע קולט את המסרים החיוביים, כולל ״היוון״ של תמונה עתידית, שבה אנחנו ממש מחזיקים בידינו בהון הזה שאנחנו מדמיינים. האמונה החזקה מביאה את תת המודע לתרגם את המסרים שקיבל למקבילה הפיזית של מה שמתחולל בנפש ובמוח; לתוכניות פעולה ולמהלכים שיסייעו לנו להשיג הון.

זו כל התורה על רגל אחת. זה גם אחד הביטויים היפים לחיבור בין רוח לחומר. כי בלי רוח, לא יהיה חומר.  

אמונה היסטורית

ההיסטוריה של ההצלחה מלאה בסיפורים מעוררי השתאות על גלגולם של רעיונות קטנים שהתבשלו במוחם של אנשים והתפתחו למוצרים גדולים ולעושר גדול. בספר שלפנינו, למשל, נפוליון היל מתאר בהרחבה את גלגול הרעיון של מי שהיה למייסד חברת הפלדה של ארה״ב. כוח הרצון החזק, האמונה העמוקה ברעיון, תרגומו לתוכנית פעולה וההתמדה במימושה – כל אלה היו הכלים הדומיננטיים שלו שסייעו לו להפוך את הרעיון למציאות. 

נכון, אותה היסטוריה עצמה מלאה גם בכישלונות וברעיונות שנשארו קטנים מאוד, אבל הנה – אפרופו מחשבה ואמונה – החוכמה היא להפוך את הכישלונות ואת הרגשות השליליים והמפחידים לרגשות חיוביים ואמיצים. החוכמה היא להשתמש בכוח המגנטיות של האמונה והערבוב שלה עם המחשבה, ככלי נוסף בסל הכלים שיכול למשוך מחשבות קשורות או דומות. נראה לי שברור לכולנו שעדיף שהמגנט הזה ימשוך מחשבות חיוביות ולא שליליות, נכון..?

לסיכום

המטרה שלנו היא להפוך את הרצון לעושר – לעושר בכבודו ובעצמו. עקרון האמונה, בשילוב עם עקרון השאיפה או הרצון שקדם לו, מהווים יחד מנוע ראשי לצבירת העושר. הבסיס לתוכניות פעולה שיקדמו אותנו למטרה. או במילותיו של היל: ״במקום כלשהו אצלך – אולי בתאי מוחך – נם לו זרע ההישג, שאם תעורר ותפעיל אותו, הוא יישא אותך לגבהים, שייתכן שמעולם לא קיווית לעשות״.

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש