סיכון כהזדמנות: חוכמת הסיכונים חכמים בעולם ההשקעות

כשמדברים על השקעות, המילה “סיכון” מעלה מיד תחושות של פחד וחוסר ודאות. אנו נוטים לחשוב על סיכון כמבוך אפל שמוביל להפסדים ולכישלון, אך האמת היא שסיכון הוא חלק בלתי נפרד מהמשחק הפיננסי, ואפילו כלי חיוני להצלחה. כפי שאמר מגנוס קרלסן, שהיה אלוף העולם בשחמט, “לא להיות מוכן לקחת סיכונים זו אסטרטגיה מסוכנת ביותר”. 

אז איך אפשר לקחת סיכונים בצורה חכמה ואחראית?

נתחיל רגע בלהבין כמה דברים על סיכון.

מהו סיכון בהשקעות?

סיכון בהשקעות מתייחס לאי-ודאות הנובעת מהתנודות הפוטנציאליות בערך ההשקעה. במילים פשוטות, זה הסיכוי שההשקעה שלנו לא תניב את התשואות הצפויות ואולי אפילו תגרור הפסדים. 

המשקיעים תמיד מחפשים איזון בין סיכון לסיכוי (תשואה): ככל שהסיכון גבוה יותר, כך ישנו פוטנציאל לרווח גבוה יותר, אך במקביל – גם להפסד גדול יותר.

כדי להבין את המשמעות האמיתית של סיכון בהשקעות, יש להסתכל על המונח בצורה רחבה יותר. הסיכון טמון לא רק בהפסדים פוטנציאליים, אלא גם בהפסדים הנובעים מאי-נטילת סיכון… 

הסיכון שבאי-נטילת סיכון

דמיינו מצב שבו החלטנו לא להשקיע כלל. 

מה תהיה התוצאה? 

ההון שלנו עשוי להישאר בעינו או אפילו להישחק עם הזמן בשל אינפלציה. כלומר, הימנעות מוחלטת מסיכון יכולה להוביל להפסדים, מעצם חוסר היכולת להפיק רווחים עתידיים.

במילים אחרות, כאשר אנו מדברים על סיכון, חשוב לזכור שגם “אי-נטילת סיכון” היא בעצמה סוג של סיכון. למעשה, הימנעות מוחלטת מסיכון היא אסטרטגיה מסוכנת, מפני שהיא מובילה אותנו לאבד את ההזדמנויות לייצר תשואה. 

למה אנשים מפחדים מסיכון?

אחת הסיבות המרכזיות שאנשים נרתעים מלקחת סיכונים היא הפחד מהפסד. מסתבר, ש”הפסיכולוגיה של ההפסד” חזקה הרבה יותר מהשמחה של הרווח. 

אנשים מרגישים הרבה יותר גרוע כשהם מאבדים משהו, מאשר כשהם מרוויחים משהו חדש. תופעה זו, המכונה במדעי החברה “שנאת ההפסד” (loss aversion), נובעת מהדרך שבה המוח שלנו מתמודד עם סיכונים והפסדים.

בנוסף, אנשים נוטים להעדיף ודאות על פני אי-ודאות. הם רוצים לדעת בדיוק מה תהיה התוצאה של ההשקעה שלהם, גם אם זה אומר שהתשואה תהיה נמוכה יותר. זוהי אסטרטגיה שמבטיחה פחות הפסדים בטווח הקצר, אך עשויה להוביל להפסדים בטווח הארוך.

ניהול סיכונים: איזון בין סיכוי (תשואה) וסיכון

אם כן, איך אפשר להתמודד עם הסיכונים ולהפיק מהם את המיטב? 

התשובה היא ניהול סיכונים חכם. 

ניהול כזה מאפשר לנו לקחת סיכונים מחושבים ולא להסתכן באופן אקראי. זהו תהליך הכולל זיהוי, הערכה והתמודדות עם הסיכונים הפוטנציאליים בהשקעות שלנו. הנה כמה עקרונות רלוונטיים.

פיזור השקעות (Diversification)

אחת האסטרטגיות היעילות ביותר לניהול סיכונים היא פיזור השקעות. פיזור מאפשר לנו להקטין את הסיכון על ידי השקעה במספר נכסים שונים, או במספר נישות השקעה שונות. כך, הפסדים בנכס אחד יכולים להתקזז על ידי רווחים בנכסים אחרים. המטרה היא לבנות תיק השקעות מגוון שמכיל נכסים עם רמות סיכון שונות.

מחקר והעמקה

לפני שמשקיעים, חשוב לבצע מחקר יסודי ולהבין את הסיכונים הכרוכים בהשקעה. לכל נכס יש רמת סיכון משלו, ויש להבין את הגורמים שיכולים להשפיע על התשואות שלו. הבנה זו תאפשר לנו לקבל החלטות מושכלות ולהקטין את הסיכון להפסדים.

הגדרת מטרות והשקעה בהתאם לפרופיל הסיכון האישי

כל משקיע צריך להגדיר את המטרות הפיננסיות שלו ולהתאים את השקעותיו בהתאם לפרופיל הסיכון האישי שלו. ייתכן שהשקעות שיתאימו לאדם אחד לא יתאימו לאדם אחר. 

עלינו להבין את רמת הסיכון שאנו מוכנים לקחת על עצמנו, וכן את מטרות ההשקעה שלנו. על בסיס הפרמטרים האלה נבנה תיק השקעות שיתאים לנו.

שיקול דעת

השקעות מוצלחות דורשות התנהלות שקולה ואפילו סוג של קור רוח ושליטה ברגשות. במהלך חיי השקעה, כל השקעה, יש בד”כ רגעים של עליות וירידות חדות. 

התנהלות קיצונית – פאניקה מול ערכים יורדים או התלהבות-יתר מול ערכים עולים – לא משרתת משקיעים. משקיעים צריכים לשמור על קור רוח ולהישאר נאמנים לתוכנית ההשקעה שלהם.

הסיכון שבמשחק

כדי להבין את החשיבות של נטילת סיכונים מחושבים, אפשר לדבר על עולם ההשקעות בהקבלה לעולם הרחב של המשחקים – משחקי ספורט, משחקי קופסה או משחקי קלפים.

בכל משחק ישנם מרכיבי סיכון שלמעשה “מניעים” את העלילה ומוסיפים עניין ואתגר. השחקנים המצליחים הם אלה שמבינים את האיזון בין סיכון לסיכוי ופועלים בהתאם.

אומנות נטילת הסיכונים

אומנות נטילת הסיכוניםשחקנים בענפי הספורט השונים חייבים לקחת סיכונים כדי לנצח. דמיינו שחקן כדורסל שמחליט לזרוק לסל ממרחק רב בזמן קריטי במשחק. המהלך שלו יכול להכריע אם הקבוצה תנצח או תפסיד. הסיכון כאן הוא מחושב: השחקן מעריך את היכולת שלו ואת הסיכוי להצליח מול הסיכון להיכשל.

בענף הכדורגל, החלוץ למשל עשוי להחליט על פריצה מסוכנת מול שער היריב. הוא עלול להחטיא ולהשאיר את קבוצתו פגיעה להתקפה מתפרצת, אך אם יצליח, הוא עשוי להבקיע שער מכריע. שחקנים מצליחים הם אלה שלוקחים סיכונים מחושבים ומתכננים את מהלכיהם בהתאם למצב במשחק.

החלטות תחת לחץ

במשחקי הקופסה המוכרים, כמו מונופול או קטאן, השחקנים נדרשים להחליט תחת לחץ (מסוים) ובתנאים של חוסר ודאות (גם כאן, בפרופורציות). במונופול, לדוגמה, שחקן יכול לבחור לקנות נכס יקר עם פוטנציאל רווח גבוה, אבל זה כרוך בסיכון שלא יוכל לשלם חובות בעתיד אם יתגלו בעיות.

במשחק האסטרטגיה קטאן, השחקנים צריכים להחליט מתי להרחיב את שטחיהם ומתי לשמור על המשאבים שלהם. ההחלטות המוצלחות ביותר נובעות מהבנה של המשחק והערכת הסיכונים הכרוכים בכל מהלך.

אסטרטגיה מול מזל

במשחקי קלפים, כמו פוקר או ברידג’, ישנו כמובן אלמנט של מזל, אך המיומנות היא בניהול הסיכונים תוך כדי משחק. שחקני פוקר טובים יודעים מתי להמר ולהעלות את הסכומים, ומתי לוותר כדי למנוע הפסדים כבדים. הם מעריכים את הסיכונים בצורה חכמה ובוחרים את המהלכים שלהם בהתאם לקלפים שבידיהם ולדפוסי ההתנהגות של השחקנים האחרים.

איך להתגבר על פחד מסיכונים?

אחת הדרכים הטובות להתגבר על הפחד מסיכונים היא באמצעות למידה, חינוך פיננסי. ככל שנבין יותר את “שפת הכסף”, את העולם הפיננסי ואת הדרכים שבהן ניתן לנהל סיכונים, כך נרגיש בטוחים יותר להשקיע. הלמידה הזו כוללת הבנה של מושגי הבסיס, קריאה, צפייה והאזנה לתכנים רלוונטיים, השתתפות בקורסים ובסדנאות, למידה מחוויות של משקיעים אחרים ועוד.

בנוסף, אפשר להתחיל בקטן. להתנסות בקטן. השקעה קטנה שמציבה אותנו בתוך “המשחק הפיננסי” יכולה לעזור לנו להתרגל לתחושת הסיכון ולפתח ביטחון עצמי. ככל שנצבור ניסיון, נוכל להגדיל את היקף ההשקעות שלנו.

לסיכום: סיכון כהזדמנות

סיכון הוא לא “האויב”, אלא משהו שצריך לנהל בחוכמה. נטילת סיכונים היא חלק בלתי נפרד מההשקעות והיא הכרחית להשגת תשואות. היא כלי שבאמצעותו אפשר להשיג תשואות ולהתקדם לעבר מטרותיכם הפיננסיות. היו מוכנים לקחת סיכונים, אך עשו זאת בצורה מחושבת ואחראית, וכך תגדילו את הסיכויים שלכם להצלחה בעולם ההשקעות.

ברוכים הבאים לפלטפורמה – חדש